Zaduszki Rybacko- Morskie

Wychowanie obywatelskie obok wychowania patriotycznego należy do obszaru działań edukacyjnych kształtujących u dzieci poczucie przynależności społecznej do wspólnoty narodowej. Celem powyższych działań jest również przyczynianie się do rozwoju kompetencji społecznych dzieci w aspekcie przynależności do wspólnoty lokalnej.

Wdrażanie do współdziałania i pełnienia roli aktywnego i odpowiedzialnego obywatela dzieci w wieku przedszkolnym odbywa się przede wszystkim poprzez pogłębianie wiadomości na temat rodzinnej miejscowości i zwyczajów dotyczących miejsca zamieszkania.

Okazją do oddziaływań wychowawczych są Zaduszki Rybacko-Morskie, wydarzenie o podniosłym charakterze i uroczystej formule, które w Dziwnowie jest organizowane od wielu lat. Uroczysta msza św. upamiętniająca życie rybaków oraz marynarzy floty handlowej i wojennej, odbyła się 3 grudnia 2022 roku w kościele pw. św. Józefa.

Poprzez obecność pod pomnikiem „Rybakom – którzy oddali życie morzu” i zapalenie zniczy, wydarzenie stało się również udziałem dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie. Dnia 5 grudnia, w miejsce pamięci ludzi, których życie związane było z morzem, udała się grupa II – „Duszki” z wychowawczynią Katarzyną Kołakowską przy współpracy Kamili Szatanik oraz grupa I – „Smerfy” z wychowawczynią Grażyną Redźko przy współpracy Andżeliki Ratajskiej.

Opracowały: Katarzyna Kołakowska, Bożena Zajączkowska