Z wizytą w Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najszybciej uczą się przez zabawę i doświadczanie, dlatego też 25 listopada 2023 r. dzieci z grupy „Gumisie” i „Tygryski” wybrały się do Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Motywem przewodnim centrum jest morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m.in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, ekologii, socjologii, historii czy kultury. Przedszkolaki miały możliwość poznania różnorodnych zjawisk na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu. Niemałą frajdę naszym przedszkolakom sprawiło gotowanie podczas sztormu. Nie tak łatwo ugotować posiłek, kiedy statek się kołysze i wszystko spada z blatu kuchennego. Dużo śmiechu było również przy myciu pokładu specjalnymi szczotkami. Swoją zręczność i szybkość dzieci mogły sprawdzić także przy uganianiu się za myszami i karaluchami w statkowej ładowni,                        a to za sprawą interaktywnej gry. Nasze przedszkolaki już wiedzą, jak morsem nadać sygnał SOS i jak silny jest podmuch wiatru podczas sztormu oraz jak trudno ewakuować rozbitków z wody. Dużo frajdy było również podczas gaszenia pożaru na statku. Dzieci wiedzą też, jak ważne jest właściwe dobranie ilości soli do ilości śledzia, aby potem można było je skonsumować nie narażając się na ból brzucha. Przez chwilę każdy mógł się wcielić  w operatora dźwigu portowego, czy też sternika na statku. Jak przystało na prawdziwych marynarzy, każdy przedszkolak mógł zrobić sobie na pamiątkę specjalny tatuaż.

Opracowały: Izabela Łyjak i Anita Chudy