Wigilia

„Dzisiaj w Betlejem

wesoła nowina…”

„Wigilijne spotkanie przedszkolnej rodziny”

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który wiąże się z atmosferą tajemniczości i oczekiwania. Kultywowanie w przedszkolu Świąt Bożego Narodzenia rozpoczyna się już  6 grudnia, kiedy to do dzieci przychodzi święty Mikołaj, w kolejnych dniach poprzez zabawy, zajęcia, uroczystości związane ze świętami dzieci poznają tradycje rodzinne związane z tym świętem. Wszystko to wpływa na odbieranie przez dziecko wartości estetycznych i rodzinnych, jego rozwój emocjonalny i społeczny. Bardzo ważną tradycją Świąt Bożego Narodzenia jest Wigilia, kiedy to osoby sobie bliskie spotykają się przy wspólnym stole, składając sobie życzenia dzielą się opłatkiem. Tak też było w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie. Dnia 19 grudnia 2022 roku odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne na które zaproszeni zostali byli pracownicy przedszkola, dyrektor oraz pracownicy Zespołu Obsługi Oświaty i Kultury w Dziwnowie, ksiądz proboszcz Andrzej Miś, przedstawiciele Rady Rodziców oraz dzieci i pracownicy przedszkola. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Renata Klimowicz, serdecznie witając zaproszonych gości. Następnie dzieci pięknie zaśpiewały kolędę „Wśród Nocnej Ciszy”, a pani dyrektor odczytała Ewangelię wg Św. Łukasza. Po tym wstępie ksiądz proboszcz Andrzej Miś poprowadził modlitwę, po której nastąpiło połamanie się opłatkiem, a pani dyrektor życzyła wszystkim „Zdrowych, radosnych oraz spokojnych Świat”. Zanim rozpoczął się uroczysty obiad, wszyscy goście mieli okazję posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci z najstarszych grup naszego przedszkola, grupy III i IV, które wprowadziły uczestników w wyjątkowy nastrój. Tego dnia nie zabrakło czerwonego barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, ryb i śledzi, tradycyjnych potraw wigilijnych oraz niespodzianek pod choinką.

Dzięki takim chwilom dzieci nie tylko poznają polskie tradycje i zwyczaje świąteczne, ale również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Opracowały: Bożena Zajączkowska, Anna Franczak