Szkoła pamięta 2021

,, Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych , którzy zapisali się w historii- tej ogólnonarodowej i lokalnej.

W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu , społeczności.

Każdego roku gdy zbliżają się dni, w których sposób szczególny pamiętamy o zmarłych wyruszamy z dziećmi na cmentarz, by tam porządkować groby i zapalić znicze. Zainicjowana akcja zwróciła naszą uwagę, by w tym roku w sposób szczególny wspomnieć ludzi, którzy zapisali się w historii lokalnej społeczności. W tym roku Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” ponownie dołączyło do społeczności placówek oświatowych pielęgnujących pamięć o naszej historii.

Dnia 26 i 28 października 2021 r. dzieci z grupy IV „Tygryski” wyruszyły na cmentarz z myślą o znajdujących się na nim bezimiennych i opuszczonych grobach. W rękawicach i w pocie czoła dzieci wyrywały trawę, grabiły liście wokół grobów. Swoją obecnością, modlitwą, zapalonym zniczem i uporządkowaniem grobów oddały szacunek wszystkim zmarłym, dziękując za ich życie i dokonania.

W parku przy ulicy Parkowej znajduje się kamień pamiątkowy, który przypomina o obecności Greków w Dziwnowie. Dnia 27 października 2021 r., zapłonął przy nim znicz postawiony przez dzieci z grupy ,, Misie”. Z kolei 28 października 2021 r. dzieci z grupy ,, Smerfy”, ,, Duszki” i „Tygryski” zapaliły znicze pod pomnikiem „Rybakom – którzy oddali życie morzu”. Tego samego dnia dzieci z grupy ,, Gumisie’’ udały się pod „ Pomnik Zwycięstwa”.

Podsumowaniem akcji „Szkoła pamięta 2021” była wystawa pt. „Postacie ważne dla historii Polski” oraz „Bal postaci historycznych” zorganizowany w grupie najstarszych przedszkolaków w dniu 29 października 2021.

Działania związane z pielęgnowaniem pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych którzy są związani z historią naszego regionu, będziemy kontynuować w najbliższych dniach. Dołączając do społeczności pamiętającej o naszej historii zapaliliśmy w sercach naszych dzieci światełko pamięci, które łączy ludzi ziemi z mieszkańcami nieba. Rozpalając wspomnienia zachęcamy dzieci do pielęgnowania patriotyzmu i naśladowania ludzi, o których pamięta historia. „Nasze życie jest podróżą” jak pisał św. Jan Paweł II.