„POŻEGNANIE ZIMY – POWITANIE WIOSNY”

„Marzanno, Marzanno odejdź już prosimy, nie chcemy już więcej żadnych śladów zimy…” tymi słowami dnia 21 marca 2024 r. dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie pożegnały zimę w postaci kukły – Marzanny, symbolu zimy, choroby i zła. Kiedy Marzanna została schowana już w ciemnym kącie naszego przedszkola można było zaprosić Panią Wiosnę, którą powitaliśmy piosenką z układem ruchowym „Witaj wiosno”. Następnie Pani Wiosna zasiadła na tronie i z uwagą obserwowała zmagania przedszkolaków. Podczas uroczystości dzieci mogły zaprezentować swoją wiedzę na temat zmian zachodzących w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku. Rozwiązywały wiosenne zagadki, układały puzzle, naśladowały zwierzęta zwiastujące wiosnę, poszukiwały wiosennych rymów, rozwiązywały wiosenne zadania matematyczne oraz dekorowały spódnicę Wiosny. Każda grupa zaprezentowała przygotowaną na tę okoliczność piosenkę. Nie zabrakło także wspólnych pląsów z Panią Wiosną oraz jej ulubionej zabawy „Grasz w zielone?”.  Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat nadchodzącej pory roku, dzięki czemu Wiosna zdecydowała, że zostanie z nami na dłużej.

Celem obchodów pierwszego dnia wiosny w naszym przedszkolu było kultywowanie zwyczajów i obrzędów ludowych związanych z powitaniem wiosny, poszerzenie wiedzy przedszkolaków na temat przemian zachodzących w przyrodzie i porach roku oraz rozbudzenie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody.

Opracowanie: Anna Franczak.