„Dziś dla Babci słońce mamy

i całuski dla Dziadziusia.

Dziś życzenia wnuczek składa

i piosenki śpiewa wnusia.”

I. Salach

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, natomiast 22 stycznia Dzień Dziadka. W tygodniu poprzedzającym święto ukochanych dziadków, dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie poznawały historię swojej rodziny, oglądały przyniesione fotografie, opowiadały
o swoich dziadkach, słuchały opowiadań, uczyły się wierszy, piosenek i tańców. Z okazji Dnia Babci
i Dziadka przedszkolaki pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowały specjalny program artystyczny, wyrażając w ten sposób swoją miłość i wdzięczność.

Dzieci z najmłodszych grup przedszkolnych dnia 25 stycznia zaprosiły swoich ukochanych dziadków na uroczystość z tej okazji. „Misie” zaprezentowały się w wierszu „Życzenia” I. Salach, zaśpiewały piosenkę z improwizacją ruchową „Pytanie do Babci i Dziadka”, zatańczyły do piosenki „Podajmy sobie ręce” oraz wykonały instrumentację „Mała improwizacja”.

Przedszkolaki z grupy I „Smerfy” wyrecytowały wiersz „Życzenia dla Babci i Dziadka”, zaśpiewały piosenkę „Babciu, Dziadku kochamy Was”, zatańczyły do utworu „Clap, clap, song” oraz grały na instrumentach, śpiewając piosenkę „To dla Ciebie droga Babciu”. Na zakończenie obie grupy wspólnie wykonały improwizacje ruchową z chustkami, wyśpiewując życzenia piosenką „Sto lat babciu, sto lat dziadku”. Kulminacją uroczystości było wręczenie własnoręcznie przygotowanych przez dzieci prezentów oraz wspólne zdjęcie.

W dniu kolejnym, tj. 26 stycznia w przedszkolu gościły babcie i dziadkowie dzieci z grupy II, III i IV. Wszyscy goście zostali serdecznie powitani przez dzieci i personel przedszkola.

Grupa Duszki Rozpoczęła swój występ inscenizacją „ Dla babci i dziadka”, zaśpiewały piosenkę z układem tanecznym „Kraina babci i dziadka” oraz zatańczyły „Polkę” pod okiem p. Tomka.

Kolejnym punktem programu był występ dzieci z grupy Tygryski. Pokazały się w piosence „Maryna gotuj pierogi”, zatańczyły do piosenki „Kiedy babcia była mała” i zagrały na instrumentach perkusyjnych do utworu „Taniec Dżentelmenów”. Na zakończenie występów w tej grupie dzieci zatańczyły walc angielski.

Dzieci z grupy Gumisie zaprezentowały się w przedstawieniu „Zaczarowani dziadkowie”, podczas którego spełniły się marzenia dzieci, by babcie i dziadkowie choć na chwilkę mogli stać się młodsi. Zaczarowały wszystkich piosenką z instrumentacją „Zaczarowani dziadkowie” i zatańczyli Cza-czę.

Wspólnie zaśpiewana piosenka „Kochamy Was” oraz wiersz „Życzenia” spowodowały dodatkową radość w oczach gości, a wspólny taniec disco „Bom, bom” wprawił wszystkich w jeszcze lepszy nastrój. Kulminacją uroczystości było wręczenie własnoręcznie przygotowanych przez dzieci prezentów oraz wspólne zdjęcie.

Były to niezapomniane uroczystości, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe
i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania
i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

Opracowała: Anna Franczak,  Bożena Zajączkowska i Magdalena Sowa