Bal karnawałowy w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie

W karnawale, w karnawale
dzieci bawią się wspaniale.
W karnawale każdy chce,
tańczyć, śpiewać, bawić się.

Zbigniew Dmitroca

Karnawał to okres zimowych zabaw, bali, pochodów i maskarad. Tradycja karnawałowa wywodzi się z dawnych zwyczajów i związana jest z kultem płodności
i urodzaju. Wiąże się z nią wiele ciekawych obyczajów, które praktykowane są w różnych krajach na świecie. Tradycja noszenia podczas karnawału masek i przebrań rozwinęła się
w Wenecji, pozwalało to ukryć swoją tożsamość. W dawnej Polsce karnawał świętowany był równie hucznie, szczególnie ostatki. Ulubionym zwyczajem karnawałowym szlachty polskiej były kuligi. W miastach i na wsiach organizowano pochody i zabawy na świeżym powietrzu. W czasie ostatków przebierańcy wędrowali od domu do domu i oczekiwali poczęstunku lub drobnych podarków.

Obecnie karnawał to czas spotkań ze znajomymi, domowych potańcówek i bali, także maskowych, które organizowane są zarówno w eleganckich miejscach, jak
i szkołach oraz przedszkolach.

W Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie dnia 17 stycznia 2023 roku został zorganizowany Bal Karnawałowy. Na tę okazję panie z Rady Rodziców pięknie udekorowały halę widowiskową przedszkola. Sceneria wyglądała bajkowo i magicznie, przypominając salę balową. W tym dniu wszystkie przedszkolaki wystąpiły w ciekawych, kolorowych strojach, które były odzwierciedleniem ich zainteresowań i ulubionych postaci z bajek. Były wróżki, policjanci, strażacy, księżniczki i wiele innych postaci.

Przedszkolaki zostały zaproszone do zabawy przez animatorki zespołu Happy Event, które przygotowały dla dzieci atrakcyjne animacje. Były zabawy przy muzyce, bańki mydlane, zabawy z wielobarwną chustą, balonami, przechodzenie pod liną oraz konkurencja „Kto przeżuci jak najwięcej piłek”. Nie zabrakło także kolorowych serpentyn wystrzelonych przez animatorki.

Bale karnawałowe organizowane w naszym przedszkolu to okazja do kultywowania i przybliżenia dzieciom tradycji związanych z karnawałem, jak również kształtowania postawy kulturalnego zachowania się w czasie wspólnych zabaw oraz śmiałego prezentowania się na forum grupy. Dzieci wcielając się w role różnych postaci doznają przyjemnych wrażeń oraz przyjemnych doznań wynikających z udziału we wspólnych zabawach i konkursach.

Wszyscy bawiliśmy się wspaniale. Było wesoło, bajkowo, a uśmiech nie znikał
z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. To niezwykłe wydarzenie dostarczyło przedszkolakom wielu pozytywnych wrażeń i przeżyć.

Opracowała: Anna Franczak i Bożena Zajączkowska