Andrzejki w przedszkolu

W przedszkolu zabawaAndrzejek to czas! Niech magia i wróżba królują wśród nas!

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli w noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Obecnie „Andrzejki” są pretekstem do różnorodnych aktywności, dostarczającym dzieciom wielu przeżyć i emocji. Są również okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszych ludowej tradycji.

W dniach 29 i 30  listopada dzieci ze wszystkich grup miały okazję poznać swoją przyszłość  i uczestniczyć w niespodziankach przygotowanych przez nauczycielki z udziałem rodziców.  Wszystkie dzieci przyszły do przedszkola przebrane za czarodziejki i czarodziejów oraz za postacie kojarzące się z obchodami „Andrzejek”. W trakcie zabawy nie zabrakło: ustawiania bucików, wrzucania grosików do studni życzeń, wróżby cukierkowej, warzenia eliksirów czy też rozwiązywania kalamburów, przebijania szpilką serduszek z imionami itp. Dorośli czarodzieje i wróżki zadbali o to, by dzieci mogły dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywały w przyszłości. Okazało się, że mury naszego przedszkola opuszczą policjant, strażak, piosenkarz, piłkarz, lekarz, kierowca, górnik, żołnierz, pilot …. Dużo radości i wrażeń dostarczyło dzieciom lanie wosku przez magiczny klucz czarodzieja. Z powstałych kształtów, odczytywały czego mogą się spodziewać w przyszłości. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Przybyłe na spotkanie Wróżki, ku wielkiej uciesze dzieci postanowiły wyczarować z magicznego kuferka słodkie co nieco i ciasteczko z wróżbą. Nie zabrakło również zdjęć w specjalnie na ten dzień przygotowanej balonowej foto-butce.

Czy nasze wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Jednego jesteśmy pewni – przyniosły nam wiele radości oraz były okazją do wspólnej zabawy.

Opracowały: Izabela Łyjak i Anita Chudy