Wigilia w przedszkolu

Niech w Wigilię Bożego Narodzenia
Gwiazda Pokoju drogę wskaże.

Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej rodzinne Święta w roku. Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie! Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Wigilia w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie odbyła się 17 grudnia 2021 roku.

W każdej grupie przedszkolnej panowała niezwykła świąteczna atmosfera. W salach rozbrzmiewały kolędy i pastorałki tworząc magiczny, ciepły klimat. Zajęcia w tym dniu oscylowały wokół tradycji i zwyczajów świątecznych, ukazania piękna i niepowtarzalności świat Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci w oczekiwaniu na wigilijny obiad przygotowały wspólne kolędowanie.

Dzieci z grupy I „Smerfy” złożyły sobie życzenia oraz zaśpiewały kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

W grupie II „Duszki” odbyło się wspólne kolędowanie, dzieci złożyły również świąteczne życzenia recytując wierszyki, które zostały przesłane rodzicom na e-mail grupowy. Wigilijny obiad poprzedziło oglądanie prezentacji pt.: „Stół wigilijny”, która wprowadziła dzieci w tradycję świąt.

Dzieci z grupy III obejrzały prezentację dotyczącą wigilijnych potraw, odśpiewały kolędy m.in.. „Wśród Nocnej Ciszy”, „Lulajże Jezuniu” oraz wyrecytowały wiersz „Wigilijny czas” z życzeniami, które zostały przesłane do rodziców oraz do Domu Pomocy Społecznej w Szczecinie.

Dzieci z grupy V wyrecytowały wierszyk z życzeniami, obejrzały prezentację pt. „Stół Wigilijny” oraz zaśpiewały kolędę ,, Nie płacz Jezu”.

Dzieci z najstarszej grupy wiekowej przygotowały przedstawienie Jasełkowe „Nie płacz Jezu”. Mali artyści z wielkim przejęciem wcielili się w rolę granych przez siebie postaci. Wśród cudownej dekoracji przygotowanej przez Panie: Małgorzatę Szczepaniak-Zawadzką, Bożenę Szudarek oraz Agnieszkę Spychałę i odpowiednich rekwizytów czuły się na scenie doskonale. Przedstawienie rozpoczęła pani dyrektor Renata Klimowicz przekazując wszystkim życzenia. Wersja instrumentalna kolędy „Cicha noc” zaprosiła do otwarcia się na „Maleńką Miłość”, która narodziła się w stajence Betlejemskiej. Kolęda „Nie było miejsca dla Ciebie” wprowadziła na scenę Maryję i Józefa. W przedstawieniu nie zabrakło również Aniołów, które tańczyły dla małego Jezusa, pasterzy, którzy śpiewali i grali, Mędrców ze wschodu, którzy przybyli na wielbłądach i oczywiście dzieci przynoszących w darze swoje czyste serca, do których zaprosiły Jezusa śpiewając: „Niech zamieszka w naszych sercach, teraz i na wieki, tylko wtedy zawsze będziesz szczęśliwy człowieku”. Na zakończenie przedstawienia mali aktorzy złożyli życzenia „Ciepłem otulmy naszych bliskich i uśmiechnijmy się do siebie, Świąt magia niechaj zjedna wszystkich, niech w domach będzie Wam jak w niebie”. Kilka dni wcześniej dzieci w grupie przygotowały list do Św. Mikołaja. Stojąc na scenie przed małym Jezusem poprosiły Go o miłość i czas od rodziców, upomniały się o bezdomne dzieci prosząc dla nich o prawdziwe domowe ognisko.

Przedstawienie Jasełkowe wpisane jest w kalendarz imprez i uroczystości przedszkolnych. Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną nie mogliśmy zaprosić gości. Przedstawienie zostało nagrane i zostanie przesłane rodzicom. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania.

Wieczerza wigilijna ze względu na obostrzenia sanitarne odbyła się w każdej sali osobno. Dzieci zasiadły przy odświętnie nakrytych stołach, wcześniej otrzymały opłatki wigilijne, które dostarczył Ks. Proboszcz Andrzej Miś. Wigilijny czerwony barszcz przygotowany przez panie kucharki wszystkim bardzo smakował. W grupie III i IV przy wigilijnym stole modlitwę poprowadziła siostra Kornelia (nasza katechetka). Wszyscy z niecierpliwością i wielkimi emocjami oczekiwali na gwiazdkowe prezenty, które leżały pod choinką. Po skończonej wieczerzy dzieci podziwiały i cieszyły się otrzymanymi prezentami. Pamiętajmy, że prezenty są znakiem miłości i czułej troski o dobrą zabawę.

Każda forma przygotowująca do świętowania Bożego Narodzenia, wieczerza wigilijna, przedstawienie Jasełkowe, wspólne kolędowanie, prezenty pod choinką w przedszkolu to wspaniała okazja do budowania w małym dziecku poczucia ważności i wyjątkowości. Uroczystości przygotowywane przez dzieci dostarczają dorosłym niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, otwierają ludzkie serca, budują i ukazują sens pracy i codzienności. Niech atmosfera niepowtarzalności Świąt Bożego Narodzenia dostarczy wszystkim radości, refleksji, spokoju i ciepłą.

Opracowały: Anna Franczak, Bożena Zajączkowska