W karnawale, w karnawale
Gdy orkiestra pięknie gra,
Każdy humor dobry ma!
Zbigniew Dmitroca

Karnawał to okres zabaw i wielkiego ucztowania. Rozpoczyna się zaraz po Nowym Roku i trwa do Środy Popielcowej. W dawnej Polsce karnawał zwany był również zapustami. Bawiła się zarówno szlachta jak i mieszczanie oraz chłopi. W miastach bawiono się pod gołym niebem urządzając barwne pochody maskaradowe. Po wsiach chodziły grupy wesołych przebierańców, odwiedzających domy.

Specjalnie na ten czas przygotowywano wesołe piosenki. Dziś karnawał kojarzy się głównie z czasem wspaniałych zimowych zabaw i balów. To miła tradycja przepełniona muzyką oraz zabawą. To czas niezwykle atrakcyjny dla dzieci, które uwielbiają przebierać się, kochają taniec i ruch przy muzyce.

Dnia 19.01.2022 roku w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie odbyły się bale karnawałowe „Marzenia ukryte w bajkowych postaciach”. W tym dniu dzieci przebrane były za bohaterów znanych postaci bajkowych, nie sposób ich wszystkich zliczyć i wymienić. Pani dyrektor Renata Klimowicz dokonała uroczystego otwarcia życząc wszystkim wspaniałej, wesołej zabawy,
przyjemnych doznań i radosnego nastroju.

Dzieci z każdej grupy wiekowej bawiły się w swoich pięknie udekorowanych salach przedszkolnych. Misie pod kierunkiem pań: Grażyny Redźko, Oli Galackiej, Elżbiety Pankowskiej oraz Agaty Jurkowskiej. „Smerfy” do tańca zaprosiły panie: Katarzyna Kołakowska oraz Kamila Szatanik, „Duszki” bawiły się pod kierunkiem pań: Beaty Arczyńskiej oraz Magdaleny Jankowskiej. „Gumisie” do zabawy porwały panie: Magdalena Sowa, Anita Chudy, Andżelika Ratajska oraz Magdalena
Podolska, a „Tygryski” szalały zaproszone przez panie: Annę Franczak, Bożenę Zajączkowską oraz Jolantę Chudy.

19 stycznia był niezwykłym dniem, oczekiwanym przez dzieci przez wiele tygodni. Był to czas słuchania i bawienia się przy ulubionej dziecięcej muzyce. Zabawy karnawałowe przeplatane były prezentacją bajkowych strojów, konkursami oraz poczęstunkiem. Podczas pląsów znalazł się także czas na profesjonalną sesje zdjęciową. To niezwykłe wydarzenie karnawałowe dostarczyło przedszkolakom wielu pozytywnych przeżyć i wrażeń.

Bale karnawałowe organizowane w naszym przedszkolu to tradycja i okazja do przybliżenia i kultywowania zwyczajów związanych z karnawałem, to również czas kształtowania u dzieci postawy kulturalnego zachowania się w czasie uroczystości. Bale są także okazją do śmiałego prezentowania siebie na forum grupy, to doświadczenie, które uczy i dostarcza wielu niezapomnianych chwil na długo pozostających w dziecięcych sercach i pamięci.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie wspaniałych karnawałowych strojów, za zaufanie, wspaniałe materiały dekoracyjne do sal przedszkolnych.
Bal w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie z dnia 19 stycznia 2022 roku pt.: „Marzenia ukryte w bajkowych postaciach” przeszedł do historii.

Opracowały
Bożena Zajączkowska i Anna Franczak