Wycieczka do CWM w Grodnie

„Natura nie jest miejscem do odwiedzania,
natura to jest nasz dom.”

Jednym z wielu zadań przedszkola jest tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną oraz samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy stwarzać okazję do poznania środowiska przyrodniczego w toku różnych form aktywności. Jedną z ciekawszych form prowadzenia zajęć wychowawczo-dydaktycznych w przedszkolu, są wycieczki, które mają przede wszystkim niezwykłe walory poznawcze. Dzięki nim dzieci w bezpośredni sposób poznają otaczający je świat przyrody: rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych oraz warunki, jakie są potrzebne do ich rozwoju.
Dzieci mogą również obserwować zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku, a także niektóre stany i zjawiska atmosferyczne. I właśnie realizacji tych zadań miała służyć zorganizowana w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie wycieczka do Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie.
Dzięki uprzejmości Pani Anny Balazs dzieci z grupy III „Gumisie” oraz dzieci z Grupy IV „Tygryski” w dniach 5-6 maja 2022 roku miały okazję spotkać się w z przyrodnikiem Panem Marcinem Kostrzyńskim. Spotkanie było niezwykle ciekawe. Pan „Marcin z lasu” opowiedział nam o swojej fascynacji światem przyrody i zwierząt. Zaprezentował filmy, na których przedstawił sceny ukazujące zachowania zwierząt w środowisku, w którym żyją.
Przedszkolaki z uwagą wysłuchały przyrodniczych opowieści, obejrzały krótkie filmy przyrodnicze, poznały sposoby na ukrycie kamery oraz tropiły zwierzęta na plaży. Na koniec dzieci wręczyły Panu Marcinowi własnoręcznie wykonane rysunki oraz podziękowania i zrobiły wspólne zdjęcie. Miały także okazję kupić książki autorstwa Pana Marcina Kostrzyńskiego z osobistą dedykacją. Dziękujemy za przeniesienie nas w fascynujący świat natury. Słuchanie tych niezwykłych opowieści sprawia, że chcemy poznawać i przebywać w świecie przyrody.
Opracowały
Anna Franczak i Bożena Zajączkowska