Wizyta pszczelarza w przedszkolu

SAMSUNG CAMERA PICTURES

„Tę pszczółkę, którą tu widzicie zowią Mają,
Wszyscy Maję znają i kochają.”

Skąd się bierze miód? Dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie już wiedzą! Dnia 26 kwietnia na sali widowiskowej naszego przedszkola odbyło się spotkanie dzieci wszystkich grup wiekowych z pszczelarzem p. Mirosławem Wrońskim.
W trakcie spotkania szukaliśmy odpowiedzi na pytania: „Gdzie występują pszczoły?”, „Co zbierają?”, „Co wytwarzają?”, „Czy powinniśmy bać się pszczół?”, „Jakie korzyści mamy z ich hodowli?”.
Pan pszczelarz opowiedział nam, że pszczoły występują w rodzinach zwanych rojami, w których żyją robotnice, samce zwane trutniami oraz pszczela matka zwana królową. Robotnice zajmują się karmieniem królowej i larw, ochraniają ul, a przede wszystkim zbierają nektar i pyłki kwiatowe, z których wyrabiają miód. Natomiast królowa odpowiedzialna jest za składanie jaj w komórkach woskowych.
Ciekawe ilustracje oraz plastry miodu, ul, wirówkę, pyłek kwiatowy, wosk pszczeli i strój pszczelarza z siatką ochronną – to wszystko dzieci mogły zobaczyć, dotknąć, przymierzyć w trakcie spotkania. Dowiedzieliśmy się, że nie zawsze pszczoły były hodowane przez człowieka i mieszkały w ulach. Kiedyś pszczoły żyły w lesie i swoje roje zakładały w dziuplach drzew, czyli barciach. Natomiast zbieraniem miodu nie zajmowali się pszczelarze tylko bartnicy.
Na zakończenie spotkania dzieci wymieniły, co wytwarzają pszczoły – miód, wosk, mleczko pszczele oraz propolis (kit pszczeli) oraz zadawały pytania Panu pszczelarzowi. A, że spotkanie było interesujące świadczy fakt, że… większość dzieci nie boi się już pszczół, a nawet w przyszłości chce mieć własną pasiekę.
Spotkania takie to wspaniałe sytuacje, w których dzieci gromadzą doświadczenia, budują swoją wiedzę bezpośrednio od osoby, która zna i kocha pszczoły. Dziękujemy Panu Mirosławowi Wrońskiemu za spotkanie i wiemy już, że warto cukier zamienić na miód. Jednocześnie prosimy o sadzenie kwiatów, krzewów i drzew kwitnących, aby wspierać nasze pszczółki w ich ciężkiej pracy.

Smacznego, dobrego miodziku!

Opracowały: Bożena Zajączkowska, Agata Lelo

SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES