Wizyta pszczelarza w przedszkolu

SAMSUNG CAMERA PICTURES

„Tę pszczółkę, którą tu widzicie zowią Mają,
Wszyscy Maję znają i kochają.”

Skąd się bierze miód? Dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie już wiedzą! Dnia 26 kwietnia na sali widowiskowej naszego przedszkola odbyło się spotkanie dzieci wszystkich grup wiekowych z pszczelarzem p. Mirosławem Wrońskim.
W trakcie spotkania szukaliśmy odpowiedzi na pytania: „Gdzie występują pszczoły?”, „Co zbierają?”, „Co wytwarzają?”, „Czy powinniśmy bać się pszczół?”, „Jakie korzyści mamy z ich hodowli?”.
Pan pszczelarz opowiedział nam, że pszczoły występują w rodzinach zwanych rojami, w których żyją robotnice, samce zwane trutniami oraz pszczela matka zwana królową. Robotnice zajmują się karmieniem królowej i larw, ochraniają ul, a przede wszystkim zbierają nektar i pyłki kwiatowe, z których wyrabiają miód. Natomiast królowa odpowiedzialna jest za składanie jaj w komórkach woskowych.
Ciekawe ilustracje oraz plastry miodu, ul, wirówkę, pyłek kwiatowy, wosk pszczeli i strój pszczelarza z siatką ochronną – to wszystko dzieci mogły zobaczyć, dotknąć, przymierzyć w trakcie spotkania. Dowiedzieliśmy się, że nie zawsze pszczoły były hodowane przez człowieka i mieszkały w ulach. Kiedyś pszczoły żyły w lesie i swoje roje zakładały w dziuplach drzew, czyli barciach. Natomiast zbieraniem miodu nie zajmowali się pszczelarze tylko bartnicy.
Na zakończenie spotkania dzieci wymieniły, co wytwarzają pszczoły – miód, wosk, mleczko pszczele oraz propolis (kit pszczeli) oraz zadawały pytania Panu pszczelarzowi. A, że spotkanie było interesujące świadczy fakt, że… większość dzieci nie boi się już pszczół, a nawet w przyszłości chce mieć własną pasiekę.
Spotkania takie to wspaniałe sytuacje, w których dzieci gromadzą doświadczenia, budują swoją wiedzę bezpośrednio od osoby, która zna i kocha pszczoły. Dziękujemy Panu Mirosławowi Wrońskiemu za spotkanie i wiemy już, że warto cukier zamienić na miód. Jednocześnie prosimy o sadzenie kwiatów, krzewów i drzew kwitnących, aby wspierać nasze pszczółki w ich ciężkiej pracy.

Smacznego, dobrego miodziku!

Opracowały: Bożena Zajączkowska, Agata Lelo