XIV Turniej Zdrowia i Bezpieczeństwa

„Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym” to jedno z podstawowych zadań przedszkola wynikających z Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego.

Mając na uwadze wszystkie te aspekty dnia 9 czerwca 2022 roku w sali widowiskowej Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie odbył się XIV Turniej „Wiedzy i Bezpieczeństwa Przedszkolaków” pod hasłem „Zdrowy umysł, zdrowe ciało – od przedszkola zacznij śmiało”.
Turniej był podsumowaniem programów i projektów profilaktycznych oraz edukacyjnych i przebiegał w oparciu o treści zawarte w programach i projektach zewnętrznych realizowanych
w naszym przedszkolu w roku szkolnym 2021/2022. Były to m.in. programy realizowane we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kamieniu Pomorskim:

• Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”
  • Przedszkolny Program Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy „ZDROWE ZĘBY
    MAMY – MARCHEWKĘ ZJADAMY”.
  • Ogólnopolski Program Edukacyjny dla przedszkoli „SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY
    EKOLOGICZNE”, którego celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa
    ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz
  • Projekt Edukacyjny dla Przedszkoli i Szkół „Jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z mediów
    cyfrowych” „FONOLANDIA”
  • Ogólnopolski Program Edukacyjny poświęcony tematyce ekologicznej „KUBUSIOWI
    PRZYJACIELE NATURY”.
    Dodatkowo „Turniej Zdrowia i Bezpieczeństwa Przedszkolaków” wzbogacono zadaniami
    dotyczącymi bezpieczeństwa w życiu codziennym.
    W tym roku po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi
    z Covid-19 mogliśmy gościć przedstawicieli instytucji lokalnego środowiska związanymi ze
    zdrowiem i bezpieczeństwem. Dziękujemy za przybycie pani Antoninie Kaweckiej –

przedstawicielce do spraw Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim, pani Agacie Tarasiuk – kierownikowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dziwnowie, starszej posterunkowej pani Annie Kempie – przedstawicielce Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim, panu Robertowi Janiszewskiemu – prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziwnowie oraz przedstawicielom
Rady Rodziców, pani Sylwii Żarnowskiej, pani Milenie Kubińskiej oraz panu Radosławowi Trocha. Goście wraz z dyrektor Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie panią Renatą Klimowicz zostali zaproszeni do pełnienia funkcji jury, służąc swą wiedzą
i doświadczeniem.
Turniej rozpoczęła pani dyrektor Renata Klimowicz słowami wiersza
B. Lewandowskiej „Na zdrowie”. Następnie prowadzące przedstawiły zasady turnieju i zaprosiły do wspólnej zabawy. Turniej podzielony był na dwie części. W pierwszej części brały udział dzieci ze starszych grup przedszkolnych wraz ze swoimi opiekunami prezentujący
się w następujący sposób grupa II „Duszki” – kolorowi – muzycy, grupa III „Gumisie” – niebiescy – naukowcy oraz grupa IV „Tygryski” – biało-czerwoni – sportowcy, natomiast w drugiej części dzieci młodsze, grupa V „Misie” oraz I „Smerfy” Przedszkolaki lubią
rywalizację dlatego były bardzo podekscytowane i ze skupieniem rozwiązywały wszystkie powierzone im zadania. Dzieci miały okazję wykazać się swoją wiedzą w różnych konkurencjach dostosowanych do ich wieku i możliwości. Rozwiązywały zagadki i quizy, układały historyjki obrazkowe i puzzle, kolorowały ilustracje, rozpoznawały dotykiem przedmioty związane z higieną, rozwiązywały krzyżówki, budowały „Piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej”, ćwiczyły do piosenki pt.: „Kubuś, piosenka o tym jak ćwiczymy”. Doskonale wiedziały jak w bezpieczny i mądry sposób korzystać z Internetu, jakie zagrożenia niesie za sobą przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, co to jest smog, jak należy zachowywać się w lesie i jaki wpływ na nasze zdrowie mają ćwiczenia fizyczne.
Wykazały się także dużą wiedzą na temat dbania o zęby, wiedziały, jak nazywa się lekarz leczący zęby i co trzeba zrobić by te były zdrowe. Nie zabrakło także pytań do jury, na które odpowiadała wytypowana przedstawicielka jury pani Antonina Kawecka, która w przystępny sposób opowiedziała nam co grozi palaczowi, jakie są korzyści dla osób, które rzucą palenie oraz podała receptę na zdrowie.
Wszystkie grupy przedszkolne podeszły do rozgrywek bardzo profesjonalnie, a stres nie miał wpływu na prezentowane umiejętności. Walka okazała się wyrównana, wynikiem czego
zabawa zakończyła się remisem i wszyscy wyszli z niej zwycięsko. Za wysiłek i zdrową rywalizację grupy przedszkolne otrzymały nagrody ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Dziwnowie oraz zdrowe przekąski w postaci jabłka.
Wspólne zdjęcie myło miłym akcentem kończącym XIV Turniej Zdrowia i Bezpieczeństwa Przedszkolaków.
Wdrażanie do dbałości o bezpieczeństwo oraz kształtowanie „zdrowych nawyków” powinno odbywać sie od najwcześniejszych lat, gdyż tylko wówczas przyswojone przez dzieci wiadomości, umiejętności i nawyki będą miały najbardziej trwały charakter. W kształtowaniu u dzieci zachowań sprzyjających zdrowiu ważną rolę odgrywa nie tylko nauczyciel, który występuje jako wzorzec zachowań, ale również środowisko przedszkolne wspierające działania prozdrowotne oraz specjaliści zajmujący się „zdrowiem” zapraszani do przedszkola.
Przystępując do zewnętrznych programów i projektów poszerzamy nasze działania w zakresie promocji zdrowia i bezpieczeństwa, co sprzyja podejmowaniu przez dzieci działań twórczych oraz osiąganiu praktycznych umiejętności w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

Opracowały:
Bożena Zajączkowska i Anna Franczak