Przedszkolaki na spektaklu „Pchła Krętaczka”

Dnia 19 maja 2022 roku dzieci wraz z opiekunami z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie, zostały zaproszone do Domu Kultury w Dziwnowie, gdzie miały okazję obejrzeć spektakl teatralny pt.: „Pchła Krętaczka”, w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii – Art – Re z Krakowa.

Była to adaptacja sceniczna nawiązująca do wiersza Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. Spektakl „Pchła Krętaczka” to opowieść o eleganckiej małej pchełce, która robiła różne głupstwa i psoty. Próbowała przekonać Kotka, że jest groźna i boją się jej nawet dzikie zwierzęta, Słoniowi obiecała małżeństwo, nie zamierzając dotrzymać słowa, a kelnera Świnkę oszukała nie płacąc za zjedzone rurki z kremem. Wybryki małej pchełki ukrócił wreszcie mały Piesek – sędzia, który uświadomił jej, że źle postępuje, a swoim zachowaniem krzywdzi innych i nałożył na nią zasłużoną karę. Skruszona Pchła obiecała poprawę, radząc dzieciom, by nie popełniały jej błędów, ale były zawsze miłe, szczere i serdeczne, a z pewnością spotkają się z sympatią otoczenia. Przesłaniem historii była przestroga przed oszukiwaniem i kłamstwem, ale także udowodniła, że warto pomagać innym.
Artyści wzbudzili wśród młodych widzów wiele pozytywnych emocji zaskakując różnością scenografii oraz humorystycznymi dialogami, wzbudzającymi wśród widowni salwy śmiechu. Przedszkolaki miały okazję poczuć się jak prawdziwi aktorzy, biorąc aktywny udział
w zabawach zaproponowanych przez wykonawców. Spotkanie teatralne było dla dzieci niezwykłym przeżyciem, które dostarczyło pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.
Po skończonym spektaklu dzieci z grupy II „Smerfy”, III „Gumisie” oraz IV „Tygryski” miały okazję uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu tablicy Mostu Zwodzonego imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Dziwnowie. Odsłonięcia tablicy osobiście dokonał pan Jerzy Owsiak, na zaproszenie Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Dziwnowie. Uczestniczenie dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie w uroczystości lokalnej było okazją do spotkania władz Dziwnowa oraz
województwa, a także mieszkańców Gminy. Udział w uroczystościach lokalnych uczy dzieci już od najmłodszych lat przywiązania do miejsca swojego zamieszkania, do „małej ojczyzny”, wzbogaca wiedzę na temat lokalnego środowiska, a także kształtuje więź i świadomość przynależności społecznej.

Opracowały Anna Franczak i Bożena Zajączkowska