Powitanie Wiosny

21.03.2023 r. „na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy, przyszła do nas Wiosna
z dalekiej podróży.

Witały ją: bocian, skowronek i szpaki. Witały ją wszystkie, z naszego przedszkola – przedszkolaki”, które zebrały się na korytarzu przy kwietnym dywanie, przygotowanym wcześniej przez każdą grupę.
Zanim Wiosna zawitała w progi przedszkola, pani Anita odczytała list od Bałwanka, który żegnał się z dziećmi do przyszłego roku i prosił w nim dzieci, aby zaprosiły Wiosnę do wspólnej zabawy. Dzieci zachęcone przez Bałwanka, zaczęły przywoływać panią Wiosnę śpiewając kanon na melodię „Panie Janie”:
„Pani Wiosno, pani Wiosno. Chodź do nas, chodź do nas. Baw się razem z nami, baw się razem z nami. Bo już czas, bo już czas”.
Wiośnie musiało spodobać się zaproszenie bo już po chwili pojawiła się między dziećmi. Pani Wiosna witała się ze wszystkimi dziećmi dotykając je swoją kwiatową różdżką, a barwny korowód śpiewając wspólnie piosenkę „Zielono tu”, tanecznym krokiem
ruszył do sali widowiskowej. Tam na panią Wiosnę czekał już przygotowany kwietno-zielony tron.
Dzieci z grypy „Gumisiów” i „Tygrysków” przywitały Wiosnę wierszem pt.: „Naplotkowała sosna”, a potem pani Magda i pani Anita, które prowadziły całe spotkanie, zapytały dzieci, czy wiedzą z jakiego powodu spotkaliśmy się w sali widowiskowej ? Oczywiście wszystkie przedszkolaki wiedziały, że nadszedł czas pożegnać już panią Zimę, której pomocnicą była obecna jeszcze w sali Marzanna. Dzieci postanowiły pomóc pani Wiośnie przegonić Marzannę słowami wierszyka: „Marzanno, Marzanno,
ty zimowa panno. Ciebie żegnamy, Wiosnę powitamy”. Z pomocą dzieci pani Wiosna wyprowadziła Marzannę z przedszkola i tym samym objęła cały świat w swoje panowanie.
Potem przyszedł czas na wspólne zabawy pod czujnym okiem pani Wiosny.
Pierwszym zadaniem było odgadniecie specjalnej wiosennej zagadki, z którą każda grupa świetnie sobie poradziła. Kolejnym zadaniem było określenie, czy przeczytane zdania są prawdziwe, czy też fałszywe. Przy prawdziwym dzieci miały podskoczyć, a przy fałszywym kucnąć. Z tym zadaniem również dzieci doskonale sobie poradziły.
Wszystkie grupy miały też możliwość wykazania się sprawnością fizyczną.
Najmłodsze „Misie” miały za zadanie odbijać wspólnie balonik tak, żeby nie upadł na ziemię. „Smerfy” stanęły do zajączkowego wyścigu slalomem po liście sałaty, które na końcu zostały przez dzieci skonsumowane. „Duszki” miały za zadanie wykazać się celnością przy wrzucaniu „kamyczków” do stawu. „Gumisie” udowodniły jakie są szybkie i precyzyjne przy wyścigu z kwiatkami, a „Tygryski” pokazały swoją sprawność podczas ćwiczeń z jogi.

Po udanych zmaganiach sportowych, które przyniosły dzieciom dużo frajdy głos zabrała pani Wiosna. Podziękowała wszystkim przedszkolakom za ciepłe i serdeczne przyjęcie i pomoc w wydostaniu się z pieczary pani Zimy. Wiosna zaprosiła dzieci na wiosenny spacer i poprosiła, żeby miały oczy i uszy szeroko otwarte i szukały oznak jej przybycia. Dzieci rozstały się z panią Wiosną piosenką „Zielono tu”, a ona sama udała się w dalszą drogę budzić przyrodę z zimowego snu…

Ja też tam byłam i dobrze się bawiłam,.
a o tym co widziałam, Wam opowiedziałam : )
I.Łyjak