Nocowanie w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie – grupa III „Gumisie”

     Tworzenie warunków sprzyjających rozwijaniu samodzielności, warunków umożliwiających dzieciom zabawę w poczuciu bezpieczeństwa oraz stwarzanie okazji do pogłębiania relacji rówieśniczych to ważne zadania przedszkola.

     Okazją do wspierania powyższych działań, w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie, było zorganizowanie pobytu w przedszkolu dzieciom z grupy III „Gumisie” w nocy z 7/8 czerwca 2024 r. W wydarzeniu, pod opieką Renaty Klimowicz, Katarzyny Kołakowskiej i Kamili Szatanik uczestniczyły wszystkie dzieci z grupy.

Nocowanie jako atrakcja sama w sobie, wzbogacona o dodatkowe działania, obejmowała następujące aktywności: złożenie przysięgi przedszkolaków-nocowiaków, gry i zabawy sportowe, pokaz mody piżamowej, dyskotekę oraz poszukiwanie skarbu z latarkami. Wiele pozytywnych emocji i smakowych wrażeń dostarczyła kolacja, podczas której królowała pizza, frytki i nuggetsy z kurczaka. Dopełnieniem atrakcji był seans bajkowy.

     Nocowanie dla dzieci to zabawa i przygoda, ale i egzamin z samodzielności oraz test poziomu kompetencji emocjonalno-społecznych. To pokaz tego, jakie znaczenie w procesie wychowawczo-dydaktycznym realizowanym w przedszkolu mają działania ukierunkowane na  budowanie wartościowych relacji z dziećmi, opartych na szacunku i zaufaniu i jak jakość tych działań wpływa na świadome podjęcie decyzji przez dziecko o nocowaniu poza domem
bez rodziców w gronie rówieśników.

Opracowała: Katarzyna Kołakowska