Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022 w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie

„Jedynie dziecko świadome swoich praw zrozumie,

że inni też mają prawa”

20 listopada to dzień, w którym przypada rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. Szczególną rolę w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka odegrała Polska, która była inicjatorem uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

W tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w ramach współpracy
z UNICEF, włączyło się Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie.

Ważność tego dnia podkreśliły zajęcia edukacyjne przeprowadzone w każdej grupie wiekowej, których celem było przekazanie podstawowych informacji o prawach dziecka, z podkreśleniem tych dotyczących równości i przeciwdziałania dyskryminacji.

Udziałem dzieci były rozmowy kierowane z wykorzystaniem literatury i ilustracji nawiązujących do tematu oraz zabawy integracyjne.

Podczas zajęć wykorzystano  scenariusze i inne materiały edukacyjne przygotowane przez UNICEF. Jedną z propozycji był film edukacyjny „Wszyscy mamy prawa”, którego celem było przybliżenie zapisów Konwencji o prawach dziecka. Animacja dodatkowo angażowała dzieci do odpowiadania na pytania i była okazją do wyzwalania aktywności ruchowej.

Wzbogaceniem treści propagujących prawa dziecka była prezentacja Konwencji o prawach dziecka w wersji przyjaznej dzieciom. Uzupełnieniem działań było wykonanie zadań
w zeszycie zadań dla najmłodszych – kolorowance oraz gra memory utrwalająca znajomość praw dziecka.

W tym szczególnym dniu wszystkim dzieciom w ich działaniach towarzyszyła piosenka pt. „Prawa dzieci”. Oprawa estetyczna w postaci przygotowanych dekoracji, których elementem były m.in. niebieskie balony podkreślała wyjątkowość tego dnia, podobnie jak prace plastyczne wyeksponowane w formie plakatów oraz dominujący w garderobie dzieci kolor niebieski – symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie.

Miłą niespodzianką w tym dniu było wręczenie upominków dla dzieci przez przedstawicieli Ośrodka Pomocy Społecznej w Dziwnowie. Wizyta nawiązywała do obchodzonego 21 listopada – Dnia Pracownika Socjalnego oraz Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Wydarzeniu, które było okazją do poznania specyfiki pracy pracownika socjalnego, towarzyszyła atmosfera życzliwości. Okazywanie szacunku i wdzięczności dla przybyłych gości dzieci zaprezentowały poprzez odpowiednią postawę oraz wręczenie życzeń i podziękowań za otrzymane prezenty.

Opracowała: Katarzyna Kołakowska