Lekcja biblioteczna w Tygryskach

Wychowanie młodych pokoleń w duchu wartości rozpoczyna się już w przedszkolu.

W wieku przedszkolnym u dzieci kształtują się podstawy osobowości, tak zwane określone nawyki, cechy charakteru i zaczątki postaw, jakich wymagać będzie od nich życie w społeczeństwie.
U małego dziecka nie kształtuje się od razu dojrzała postawa patriotyczna, ale oddziaływania przedszkola w tym zakresie tworzą podłoże do uczuć przywiązania do własnego miasta, wsi, regionu, jego tradycji, czyli tzw. „Małej Ojczyzny”.

Ważną rolę w kształtowaniu postawy patrioty odgrywa kultura polska. Jednym z przykładów podtrzymywania tożsamości narodowej są dzieje naszej kultury. Twórcy dzieł sztuki m.in Fryderyk Chopin, Jan Matejko czy Henryk Sienkiewicz od pokoleń rozbudzają uczucia patriotyczne i wprowadzają w świat wartości. W procesie wychowania patriotycznego realizowanego przez proces dydaktyczno-wychowawczy ważną rolę odgrywają m.in. spotkania z ciekawymi ludźmi oraz poznawanie dzieł. Dnia 15 listopada w grupie IV „Tygryski” odbyły się warsztaty prowadzone przez Panie Bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dziwnowie na temat „Wielcy i sławni Polacy”. Dzieci poznały sławnych królów od Mieszka I po Stanisława Augusta Poniatowskiego, którzy mieli udział w powstaniu Państwa Polskiego. W trakcie spotkania dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat sławnych Polaków, którzy rozsławili Polskę na cały świat

. Byli to m.in. Fryderyk Chopin, kompozytor, pianista, twórca wielu mazurków, oberków i etiud (leżąc na dywanie przedszkolaki wysłuchały muzyki relaksacyjnej Fryderyka Chopina dla dzieci). Na karty historii wpisała się Maria Skłodowska-Curie, o jej życiu i jej sukcesie dzieci dowiedziały się z filmu „Maria Skłodowska-Curie. Fakty z życia noblistki mogą was zaskoczyć”. Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem, ale także ekonomistą i lekarzem, a przedmioty służące mu do badania ciał niebieskich były bardzo ciekawe. Podczas warsztatów dzieci usłyszały na temat polskich pisarzy takich jak Henryk Sienkiewicz autor m.in. powieści „Ogniem i mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego”, czy Wisławy Szymborskiej bardziej współczesnej poetki, laureatki nagrody Nobla. W ramy wielkich Polaków wpisuje się również Karol Wojtyła – Jan Paweł II – Papież Polak, pisarz, ksiądz i orędownik pokoju. Najbardziej rozpoznawalne dla dzieci były współczesne gwiazdy sportu takie jak: Adam Małysz, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Robert Lewandowski, Kamil Glik czy Grzegorz Krychowiak. Nie zabrakło również zabaw ruchowych do muzyki podczas których dzieci układały flagi z białych i czerwonych kartek oraz podróżowały pociągiem po Polsce do piosenki „Jestem Polką i Polakiem”. Na koniec „Tygryski” mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat wielkich i sławnych Polaków rozwiązując zadanie specjalne, które polegało na połączeniu poznanych sławnych Polaków z charakterystycznymi dla nich atrybutami. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem. Dziękujemy bardzo Pani Iwonie Bzdyrze oraz Małgorzacie Samsonowicz za przeprowadzenie ciekawych zajęć i poszerzenie naszej o Wielkich i Sławnych Polakach.

Opracowały:Anna Franczak i Bożena Zajączkowska

Dodaj komentarz