Dzień Przedszkolaka w Publicznym Przedszkolu ,, Promyk Słońca” w Dziwnowie

„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień już kończy się,
od najmłodszego aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest świętem obchodzonym corocznie 20 września. Święto to ustanowione zostało z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 13 września 2013 roku dla popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej. Obchody tego święta są wspaniałą okazją do podkreślenia wagi prawa dziecka do bezpieczeństwa, zabawy i szczęśliwego dzieciństwa oraz potrzeby jego wspierania od najmłodszych lat.

20 września br. po raz kolejny w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca”
w Dziwnowie obchodziliśmy Święto Przedszkolaka. Z tej okazji nauczycielki z pomocą pań woźnych oraz przy współpracy rodziców w poszczególnych grupach przygotowały wiele atrakcji.

Dzieci z najmłodszej grupy „Misie” bawiły się przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Nie zabrakło także zabaw muzyczno-ruchowych i zabaw z chustą animacyjną Klanza, balonami oraz bańkami mydlanymi. Były także medale „Super przedszkolaka” oraz słodki poczęstunek. Celem zajęć było dostarczanie dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

Grupa I „Smerfy” 20 września wraz ze swoimi bliskimi pojechała na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej „Dziadkowizna’’ w Skalnie. Celem wycieczki było dostarczenie dzieciom okazji do świętowania, czerpania radości z bycia przedszkolakiem, integracja dzieci z bliskimi, poznanie zdrowego trybu życia, umożliwienie kontaktu ze zwierzętami hodowlanymi a także dostrzeganie piękna przyrody.

W grupie II „Duszki” dzieci świętowały wspólnie z rodzicami podczas zajęć otwartych według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, które zostały przeprowadzone przez panią Katarzynę Kołakowską na podstawie scenariusza „Przygody nadszedł czas – poszukiwanie skarbu”. Celem zajęć było budowanie przynależności do grupy przedszkolnej, wzmacnianie więzi emocjonalnej między rodzicami i dziećmi, kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktu, współdziałania i partnerstwa, rozwijanie sprawności fizycznej
i koordynacji ruchowej, stwarzanie nastroju wyczekiwania i radości podczas szukania skarbu oraz odczytywanie informacji przedstawionych symbolicznie podczas zabawy
z wykorzystaniem mapy.

Najstarsza grupa „Gumisie” uczciła swoje święto piekąc smakowite gofry, które dzieci samodzielnie dekorowały i ze smakiem zjadały. Nie zabrakło również zabaw z chustą animacyjną Klanza oraz SIgumą do piosenek Marii Tomaszewskiej.

Dzieci z grupy IV „Tygryski” Dzień Przedszkolaka świętowały w „Parku Wieloryba” w Rewalu, gdzie poprzez zabawę miały okazję dowiedzieć się różnych ciekawostek na temat „Bałtyku”. Poznały jego ukształtowanie, klimat oraz zobaczyły zwierzęta i rośliny żyjące
w morzu. W czterech specjalnie przygotowanych sekcjach tematycznych dzieci mogły spojrzeć prosto w oczy groźnym rekinom i wielkim wielorybom, dowiedzieć się wreszcie, gdzie jest Nemo, a także poznać ryby żyjące w naszym morzu.

Wszystkim przedszkolakom, tym małym i tym dużym, życzymy dużo uśmiechu i radości oraz wspaniałej, zabawy z kolegami i koleżankami z grupy przedszkolnej.