Tak się wszystko zaczęło…

Przedszkole w Dziwnowie powstało w 1948r z inicjatywy pani Bogumiły Huzarek, która wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Początki były bardzo skromne. Pierwszą siedzibą przedszkola był budynek przy ul. Mickiewicza. Nie było w nim toalet, łazienek ani szatni. Do przedszkola uczęszczało wówczas 12 dzieci. Pani Huzarek była w jednej osobie kierowniczką, nauczycielką i intendentką. Przepracowała w przedszkolu 4 lata borykając się z brakiem zabawek i pomocy dydaktycznych oraz trudnościami z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze. W kolejnych latach jeszcze cztery razy zmieniała się osoba na stanowisku nauczyciela i kierownika. W tym czasie przeniesiono przedszkole do budynku przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 3.

Przełom nastąpił w 1954 roku, kiedy do pracy zgłosiła się 18 letnia wówczas pani Maria Grabowska, absolwentka Liceum Wychowawczyń Przedszkoli w Lublinie. W tym czasie w SPRM „Belona” zatrudniono wiele kobiet. Ilość dzieci w przedszkolu zwiększyła się do 35. Dzięki staraniom pani Grabowskiej przedszkole wyremontowano i powiększono o nowe pomieszczenia: szatnię, łazienkę i kancelarię. Zakupiono wieszaki do szatni, zabawki i naczynia kuchenne. SPRM „Belona” podarowała dzieciom wykonane w jej zakładowej stolarni drewniane klocki. Zaczęto organizować i obchodzić w przedszkolu uroczystości: choinkę noworoczną, Dzień Dziecka, Dzień Wojska Polskiego, I Maja, Święto Morza. Żołnierze WOP wybudowali dla dzieci piaskownicę. Po raz pierwszy został utworzony Samodzielny Komitet Rodzicielski, a dzięki jego działalności przedszkole mogło być doposażone w nowe zabawki i pomoce dydaktyczne.

Z biegiem lat przedszkole zmieniało swój wizerunek. Przeprowadzono kapitalny remont budynku, uruchomiono łazienki i doprowadzono bieżącą wodę. Wydłużono czas pracy przedszkola z 5 do 7 godzin. Wprowadzono do rozkładu dnia „leżakowanie”, a Inspektorat Oświaty sfinansował zakup leżaków. Z pomocą żołnierzy WOP zagospodarowano teren wokół przedszkola. Wykonano ogrodzenie, wyrównano teren i posadzono kwiaty. Zakupiono dywan do sali zabaw oraz większą ilość zabawek. Urządzono Ogródek Jordanowski, do którego Inspektorat Oświaty zakupił zjeżdżalnię. Kadra pedagogiczna została zasilona osobą pani Łucji Rusieckiej i pani Bogusławy Waleryszak. Nauczycielki podnosiły swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach i prelekcjach na temat wychowania. W latach 70-tych przedszkole prowadziło swoją działalność w ścisłej współpracy z zakładem opiekuńczym SPRM „Belona” i WOP-em.

Prężnie działający Komitet Rodzicielski organizował zabawy dochodowe. Za zarobione pieniądze zakupiono dzieciom dresy do zajęć gimnastycznych. Dzięki współpracy z tymi instytucjami przedszkole mogło wziąć udział w konkursie na „Wzorową klasopracownię”, w którym zajęło I miejsce. Nagrodę w wysokości 10 tys. złotych przeznaczono na zakup dywanu do sali zajęć. Dzieci brały udział w różnorodnych zajęciach, zabawach, wycieczkach, spacerach i uroczystościach. Poznawały swój region i przyrodę nadmorską, żegnały zimę i witały wiosnę. Wzięły udział w eliminacjach rejonowych związanych ze Świętem Pieśni i Tańca w Kołczewie. Specjalnie na tę okazję rodzice zakupili nowe stroje.

W celu uatrakcyjnienia zajęć i zabaw, zorganizowano w sali zajęć kąciki tematyczne, dzięki którym dzieci mogły wcielać się w różne role społeczne. Powstał kącik gospodarczy, fryzjerski, lalek, szkolny, motoryzacyjny. Do 1975 roku w przedszkolu funkcjonował tylko jeden oddział dla dzieci. Dopiero w 1976 r utworzono drugi, do którego uczęszczały dzieci starsze, przygotowujące się do szkoły. W związku ze zwiększającą się ilością dzieci i problemami lokalowymi władze Gminy podjęły decyzję o budowie nowego budynku przedszkola.

Nowy rozdział z historii przedszkola …

W 1990r przedszkole przeniosło się do nowo wybudowanego budynku przy ul. Sienkiewicza 27, który do dzisiaj jest jego siedzibą. Uroczystego otwarcia dokonała pełniąca wówczas obowiązki dyrektora pani Hanna Lis. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz Gminy. W czterech przestronnych i dobrze wyposażonych salach zajęć znalazło się miejsce dla 100 dzieci w czterech grupach wiekowych. Sala gimnastyczna, duże zaplecze kuchenne oraz administracyjne – na to czekali wszyscy przez wiele lat. Dodatkowym atutem nowej lokalizacji był bardzo duży teren wokół przedszkola, gdzie dzieci mogły bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu.

Do grona pedagogicznego w składzie: p. Helena Lis, p. Renata Klimowicz, p. Jolanta Narewska, p. Maria Muszyńska dołączyły kolejne wykwalifikowane nauczycielki: p. Jolanta Ratajska, p. Izabela Łyjak, p. Magdalena Sowa, p. Wanda Zalewska, p. Bożena Zajączkowska, p. Beata Arczyńska, p. Grażyna Redźko, p. Małgorzata Wąsik. Krótko pracowały również: p. Marta Kuligowska, p. Małgorzata Strózik, p. Barbara Wosik, p. Alina Graf oraz p. Maria Grabowska i Bogusława Waleryszak.

Przedszkole stwarzało warunki do dobrej zabawy, poprzez którą dziecko doświadcza i uczy się. Sprzyjały również temu imprezy organizowane poza przedszkolem, w których nasi wychowankowie aktywnie brali udział. Jedną z takich imprez był I Sejmik Samorządowy pod hasłem „Jestem wolny od nałogów”. Dzieci miały możliwość zaprezentowania programu artystycznego oraz wzięły udział w konkursie plastycznym. Nie mogło nas zabraknąć w obchodach Dni Integracji Europejskiej, podczas których dzieci wykonały program artystyczny. W ramach II Sportowej Majówki nasze przedszkole gościło znanych sportowców: Sławomira Chmarę, Erwię Ryś – Ferens oraz Mariana Woronina. Sportowcy zaprosili dzieci do wspólnego zdjęcia. Dnia 18.05.2002r prawie wszyscy mieszkańcy Dziwnowa byli uczestnikami otwarcia Hali Widowiskowo – Sportowej. Nasze przedszkolaki wystąpiły z programem artystycznym tańcząc, grając i śpiewając. Wraz z wójtem Zbigniewem Zwolanem wstęgę przeciął nasz wychowanek Konrad Borowski. Wszyscy pracownicy starali się by każdy dzień był dla naszych wychowanków kolejnym doświadczeniem potrzebnym do wszechstronnego rozwoju osobowości, pamiętając o tym, że: „Jeśli dziecko jest kochane – potrafi kochać. Jeśli dziecko doświadcza – uczy się. Jeśli jest akceptowane – akceptuje siebie i innych.” niezapomnianym przeżyciem dla dzieci było spotkanie z piosenkarką Majką Jeżowską i prezenterką TVP Agatą Młynarską podczas koncertu w Międzyzdrojach. Nasze przedszkole w swoich podwojach gościło dr Teresę Oleszko oraz prof. Bronisława Rocławskiego. Są to osoby znane w środowisku naukowym, które związały swoją pracę z edukacją przedszkolną. Dzień 15 czerwca 2002r na zawsze pozostanie niezapomnianym przeżyciem dla naszego wychowanka Tomka Kaczmarka , który został finalistą konkursu plastycznego „Morze, a moja mała i duża ojczyzna”. Tomek w obecności rodziców i wychowawczyni p. Bożeny Zajączkowskiej odebrał nagrodę z rąk Prezydenta Gdyni na pokładzie „Daru Pomorza”. Tak minął kolejny okres wytężonej, ale przynoszącej wiele satysfakcji i radości pracy wychowawczo – dydaktycznej.

Aktualności z życia przedszkola

Od 1 września 2003r funkcję dyrektora w naszym przedszkolu pełni p. Renata Klimowicz. Rozpoczął się kolejny etap zmian oraz praca nad podnoszeniem jakości pracy przedszkola. Obecnie do pięciu oddziałów przedszkola uczęszcza 125 dzieci. Opiekę nad nimi sprawuje ciągle podnoszące swoje kwalifikacje zawodowe, grono pedagogiczne w składzie: p. Renata Klimowicz, p. Beata Arczyńska, p. Magdalena Sowa, p. Bożena Zajączkowska, p. Izabela Łyjak, p. Grażyna Redźko , p. Jolanta Ratajska, p. Katarzyna Kołakowska i p. Agata Lelo- Stogowska. Pracę nauczycielek wspomagają pracownicy obsługi: p. Wanda Zalewska, p. Teresa Grzęda, p. Elżbieta Pankowska, p. Anna Franczak, p. Grażyna Świderek, p. Małgorzata Zięba, p. Marzena Sadzak, p. Anna Boroń, p. Krystyna Mazurek, p. Piotr Bałachowski. Każdy dzień w przedszkolu wypełniony jest zabawą, nabywaniem wiedzy i doskonaleniem umiejętności w różnych dziedzinach aktywności. Swoje uzdolnienia plastyczne dzieci prezentują na rozmaitych zajęciach plastycznych. Często biorą udział w wewnętrznych i zewnętrznych konkursach plastycznych, w których zdobywają nagrody i wyróżnienia. Jedną z form przynoszącą duże korzyści edukacyjne i wychowawcze są wycieczki. Dzięki nim dzieci poznają rzeczywistość przyrodniczą, techniczną i historyczną. Rozbudzają swoje zainteresowania różnymi dziedzinami życia a przy tym świetnie się bawią z rówieśnikami. Dzieci chętnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju ćwiczeniach, zabawach i imprezach o charakterze sportowym. Do kalendarza przedszkola wpisały się już na stałe takie imprezy jak: Sportowa Majówka, Bieg „Cztery mile Jarka”. Jesteśmy organizatorami Międzyprzedszkolnego Turnieju Sportowego Sześciolatków, na którym, oprócz naszej reprezentacji, do sportowej rywalizacji stają 6-latki z przedszkoli z Kamienia Pomorskiego, Wolina i Międzyzdrojów.

Każdy znajdzie dla siebie coś miłego … Nasze przedszkole zapewnia swoim wychowankom bogatą ofertę zajęć dodatkowych, które z pewnością uatrakcyjnią i urozmaicą pobyt dzieci w przedszkolu. Na zajęciach z rytmiki prowadzonych przez p. Małgorzatę Krzywdzik dzieci uczą się piosenek i układów tanecznych. Poznają różne gatunki muzyczne i instrumenty. Przygotowywane są oprawy muzyczne różnych uroczystości. W ciągu całego roku szkolnego dzieci mają możliwość uczestniczenia w bajkowych koncertach muzycznych, prowadzonych przez artystów z agencji artystycznej „Pro Musica” ze Szczecina. Oglądają, słuchają i poznają różne instrumenty muzyczne. Dzieci uwielbiają muzykę i ruch, a przy tym sympatycznego p. Tomka Konurego ze Szkoły Tańca „Focus” z Kamienia Pomorskiego, który zaprasza nasze przedszkolaki na zajęcia taneczne. Swoje umiejętności dzieci prezentują na różnych uroczystościach. Biorą także udział w turniejach tanecznych zdobywając wysokie miejsca. Przedszkolaki chętnie uczestniczą w zajęciach języka angielskiego prowadzonych przez p. Ewę Jurewicz. Poprzez zabawę uczą się słówek i podstawowych zwrotów. Nasze przedszkole współpracuje ze Szkołą Podstawową. Mamy więc możliwość uczestniczenia w zajęciach informatycznych w szkolnej sali komputerowej. Wszystkie dzieci, u których stwierdzono wady wymowy uczestniczą w ćwiczeniach logopedycznych, które prowadzą p. Beata Arczyńska i p. Grażyna Redźko. Pani Magdalena Sowa prowadzi zajęcia kompensacyjno-korekcyjne, zaś p. Bożena Zajączkowska, zajęcia z dziećmi o przyśpieszonym rozwoju.

„Promyk Słońca” – przedszkole z tradycjami… Chyba nie ma takiej osoby, która nie lubiłaby marzyć. My nasze marzenia przelewamy na kartkę papieru, idziemy na pocztę i wysyłamy list do Św. Mikołaja. Czekamy, aż nadejdzie ten dzień, kiedy usłyszymy dzwonki sań i Mikołaj przestąpi próg przedszkola. Nigdy jeszcze nas nie zawiódł i zawsze przynosi dla każdego coś miłego. Boże Narodzenie to czas zadumy, wyciszenia i oczekiwania, zapachu zielonej choinki i pieczonego ciasta. To czas śpiewania kolęd i pastorałek. Pani dyrektor składa wszystkim życzenia, są ciepłe słowa i łzy wzruszenia. Wszystkie dzieci i personel razem z ks. proboszczem dzielą się opłatkiem i zasiadają do wigilijnego stołu. W okresie bożonarodzeniowym przygotowujemy Jasełka. Dzieci wcielają się w postacie świętej rodziny, pasterzy, trzech króli i aniołków. Śpiew kolęd i pastorałek, zapach siana, specjalnie na ten dzień przygotowywana dekoracja i niepowtarzalny klimat sprawiają, że warto na to czekać cały rok. Każdy choć raz chciałby zostać królem, księżniczką, damą dworu, Kotem z Butach, Czerwonym Kapturkiem lub inną postacią z ulubionej bajki. Taka okazja zdarza się, gdy do przedszkola przyjeżdżają animatorzy, a wtedy wszyscy ruszamy do tańca na balu karnawałowym przebierańców. Jak się bawić to tylko w przedszkolu. Puk, puk! Kto tam? Wnuczek i wnuczka. Do kogo? Do Babci i Dziadka. Każdego roku w styczniu pukamy do drzwi dziadków i zapraszamy ich do przedszkola. Dla każdego dziecka Babcia i Dziadek to najwspanialsze osoby na świecie. Dla uczczenia Dnia Babci i Dziadka dzieci przygotowują specjalny program artystyczny, a rodzica słodki poczęstunek. „Dzisiaj na podarek niosę Ci słoneczko”. Jest taki dzień, w którym wszystkie dzieci uśmiechają się szczególnie radośnie. To Dzień Mamy. Dla swoich mam pilnie uczą się wierszy i piosenek, aby potem dostarczyć powodów do wzruszenia podczas występu artystycznego. Każdego dnia dzieci w przedszkolu bawią się i zdobywają nowe doświadczenia. Jeden z tych dni jest szczególny. To Międzynarodowy Dzień Dziecka, w którym wszystkim dzieciom świata spełniają się marzenia. Ten dzień w przedszkolu świętujemy bardzo radośnie, o czym świadczą roześmiane buzie przedszkolaków.

Nasze przedszkole z wielkim zapałem uczestniczy a akcjach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Kiedy Jurek Owsiak ogłasza kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przedszkole rusza do akcji. Dzieci przygotowują samodzielnie prace plastyczne, które w czasie koncertu finałowego są licytowane. Pracownicy przedszkola wypiekają pyszne pączki, które są sprzedawane przez rodziców. Zebrane w ten sposób pieniądze zasilają konto WOŚP. Jak wyglądać będzie nasza Ziemia jeśli o nią nie zadbamy? Przedszkolaki nie czekają i biorą się do wielkich porządków podczas akcji „Sprzątanie Świata”. Dzieci dbają o teren wokół przedszkola, w parku i na promenadzie. Nasze przedszkole dołączyło do uczestników akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Przedszkolaki zapoznają się z najpiękniejszą literaturą dla dzieci czytaną przez nauczycielki i zaproszone osoby.

Na nich zawsze możemy liczyć… w naszym przedszkolu szczególną rolę odgrywa Rada Rodziców, która bardzo aktywnie wspiera wszystkie poczynania i inicjatywy grona pedagogicznego. Bez ich wsparcia i pomocy nie byłaby możliwa realizacja wielu zadań. W celu pozyskania środków finansowych rodzice organizują festyny dochodowe i kiermasze świąteczne. Dzięki zgromadzonym funduszom i indywidualnym wpłatom rodziców dzieci mogą cieszyć się z upominków podczas Mikołajek, Dnia Dziecka, Zabawy Karnawałowej, zakończenia roku szkolnego. Są zawsze z nami podczas każdej uroczystości przedszkolnej. Za pracę i zaangażowanie w codzienne życie naszego przedszkola składamy gorące podziękowania. Do tej pory byliśmy świadkami wielu zmian. Zmieniał się budynek przedszkola, powstała nowa sala widowiskowa, personel, przychodzą kolejne pokolenia wychowanków, ale jedno się nie zmieniło – ogromna energia i zaangażowanie pracowników, rodziców, władz Gminy i ludzi o wielkich sercach dążących do tego, aby nasze przedszkole było miejscem, które po latach będziemy wspominać z łezką w oku.

Kierownicy i Dyrektorzy Przedszkola w Dziwnowie w latach 1948-2023

Huzarek Bogumiła 1948-1951
Klimowicz Wanda 1951-1952
Kasprzyk Irena 1952-1953
Grabowska Maria 1954-1987
Narewska Jolanta 1987-1990
Lis Helena 1990-1991, 1992-1998
Zajączkowska Bożena 1991-1992
Wąsik Małgorzata 1998-2003
Klimowicz Renata 2003-2023

Nauczyciele i pracownicy obsługi pracujący w przedszkolu w latach 1948-2023

Arczyńska Beata
Bałachowski Piotr
Bartniczak Zdzisław
Bodzęta Agnieszka Bodzęta Sławomir Bojzan Anna
Boroń Anna
Chudy Anita
Chudy Mirosława
Dąbkowski Tomasz
Dzięcioł Agnieszka
Fijałkowska Iwona
Franczak Anna
Galacka Ola
Gawlik Jolanta
Golak Lidia
Gmiter- Podolska Bożena
Grabowska Maria
Graf Alina Gronowska Joanna
Grzęda Teresa
Huzarek Bogumiła
Hybiak Monika
Iwaniewicz Maria
Janawa Małgorzata
Jankowska Magdalena
Jakusz Maria
Jakusz Marzena ( Sadzak ) Jurkowska Agata Kapłon Julita
Kasprzyk Irena
Kuźmierska Barbara
Klupsz Barbara
Klimowicz Renata
Klimowicz Wanda
Kołakowska Katarzyna
Kraśniewska Maria
Kuczyński Andrzej
Kuligowska Marta
Lassota Wojciech
Lelo- Stogowska Agata
Lewandowski Czesław
Lewandowska Teresa
Lis Helena
Łyjak Izabela
Machut Janina
Marzec Halina
Mazurek Krystyna

Musolf Kornelia
Muszyńska Maria
Nagórka Jolanta
Narewska Jolanta
Pankowska Elżbieta
Pawluczuk Teresa
Podolska Magdalena
Polecka Hanna
Próchniak Bożena
Ratajska Jolanta
Redźko Grażyna
Robaszewski Ryszard
Rusiecka Łucja
Rusin Irena
Sacharczuk Halina Skotni Karolina
Stasiak Teresa
Staszewska Teresa
Stanisz M.
Sowa Magdalena
Stoltman Danuta
Strózik Małgorzata
Szatanik Henryka Szatanik Kamila
Szłyk Stanisława
Świderek Grażyna
Świstak Wanda
Walczyk Józefa
Waleryszak Bogusława
Waleryszak Władysław
Wąsik Małgorzata
Wieczorek Andrzej
Wilczyński Karol
Wojtyna Danuta
Wosik Barbara
Wyliński Stanisław
Zajączkowska Bożena
Zalewska Wanda
Zięba Małgorzata
Zięba Marek
Zjawińska J.