Wycieczka Tygrysków do lasu

Leśniczy często chodzi po lesie,
zawsze zwierzętom swą pomoc niesie…
Rozumie o czym las śpiewa,
patrzy, jak tańczą liście na drzewach
Powtarzaj głośno-szanuj przyrodę
Ja Ci w tym zawsze pomogę

W środę 20 października dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie z grupy IV „Tygryski” wraz z paniami Bożeną Zajączkowską, Anną Franczak i Jolantą Chudy wybrały się do pobliskiego lasu w poszukiwaniu skarbów jesieni. Głównym celem wycieczki było kształtowanie emocjonalnej więzi z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno oraz konieczność jej poszanowania, wyrabianie umiejętności dostrzegania zmian zachodzących jesienią w lesie: opadające kolorowe liście, przygotowanie zwierząt i roślin do zimy oraz przybliżenie pracy zawodowej pana leśniczego w ramach preorientacji zawodowej przedszkolaków.

Przed wyjazdem dzieci otrzymały list od Leśnych Skrzatów, które zaprosiły dzieci do swojego królestwa i prosiły o uszanowanie ich leśnego domu, co było również okazją do omówienia zasad kulturalnego zachowania się w środowisku przyrodniczym.

W lesie przywitał nas Leśniczy Nadleśnictwa Gryfice – pan Mirosław Jarosik, który zaprosił nas na jesienny spacer leśnymi dróżkami. Pan leśniczy bardzo ciekawie opowiadał o organizacji, nadzorze i zarządzaniu leśną gospodarką. Przedszkolaki zobaczyły uprawę młodych dębów, dowiedziały się, ile lat rośnie las oraz zrozumiały jakie znaczenie ma dla ludzi i zwierząt. Miały okazję poznać różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy oraz runo leśne. Zobaczyły paśnik, czyli „stołówkę dla zwierząt”, dowiedziały się co to lizawka i do czego służy. Usłyszały, że zwierzęta dokarmiane są najczęściej w okresie zimowym, a głównym ich pożywieniem są ziemniaki, buraki, siano oraz kostki soli.
W trakcie spaceru udało się zebrać skarby lasu do kącika przyrody: szyszki, kolorowe liście, buczynę oraz suche igły, które spadły z drzew. Udało się także znaleźć kilka grzybów, które pomagał rozpoznać pan leśniczy.

Wycieczka była także okazją do zapoznania się z obowiązkami leśniczego i jego atrybutami. Pan leśniczy wyjaśnił, że obecnie głównym atrybutem jego pracy jest rejestrator, w którym wszystko jest zapisywane, a głównym zajęciem jest zarządzanie gospodarstwem leśnym. To leśniczy planuje i nadzoruje wszelkie zadania związane z lasem, to on decyduje, które drzewo trzeba wyciąć i jak je najlepiej wykorzystać, kiedy rozpocząć pielęgnowanie młodnika czy wykładanie pułapek na szkodliwe owady.

W podziękowaniu za przeprowadzenie interesujących zajęć w terenie pt.: „Las w jesiennej szacie”, które poszerzyły naszą wiedzę związaną ze światem przyrody „Tygryski” wręczyły na ręce pana leśniczego drobny upominek oraz podziękowania wraz z życzeniami zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Piękna przyroda oraz leśne krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Pełni niezapomnianych wrażeń oraz z koszykami wypełnionymi skarbami lasu wróciliśmy do przedszkola. Był to niezapomniany dzień, który uświadomił nam, że przyrodę trzeba kochać i szanować. Wycieczka autokarowa do lasu w Pobierowie była wspaniałą okazją poznania najbliższego środowiska przyrodniczego – lasu. Dzieci przez wszystkie zmysły doświadczyły piękna jesiennego krajobrazu.

Opracowały: Bożena Zajączkowska i Anna Franczak

Dodaj komentarz