Wizyta w bibliotece

Z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek, który obchodzony jest 8 maja, dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie wraz z Paniami w dniach
26.04 – 09.05.2022 r. odwiedzały Miejską Bibliotekę Publiczną w Dziwnowie.

Tematem wizyt było zapoznanie z działalnością biblioteki, jej rolą oraz przybliżenie pracy bibliotekarza. W bibliotece dzieci przywitała dyrektor biblioteki Pani Alina Cygal Sobhi oraz starszy bibliotekarz Pani Iwona Bzdyra. Podczas wizyty przedszkolaki dowiedziały się co należy zrobić, by stać się czytelnikiem biblioteki, jak wygląda praca bibliotekarza oraz jak bibliotekarz przygotowuje książkę zanim znajdzie się na bibliotecznej półce. Zobaczyły jak wygląda biblioteczna karta, dowiedziały się co to są katalogi oraz do czego służą. Poznały także zasady wypożyczania książek.
Następnie z czytelni dzieci „pociągiem” wybrały się do działu dziecięcego, gdzie miały możliwość przejścia pomiędzy regałami
w wypożyczalni i zapoznania się z książkami znajdującymi się na półkach, zapoznały się z księgozbiorem przeznaczonym dla dzieci w ich wieku. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki dla dzieci. Po powrocie do czytelni dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały teatrzyk Kimihibai. Dzieci z grupy II „Duszki” oraz V „Misie” obejrzały bajkę pt. „Dwa Ptaszki”, „Tygryski” miały okazję zobaczyć baśń słowiańską pt. „Leszy – opiekun puszczy” natomiast dzieci z grupy I „Smerfy” obejrzały bajkę pt. „Brzydkie kaczątko”. Wszystkie grupy przedszkolne wypożyczyły książki. Na zakończenie odbyły się wyścigi z książką oraz zrobiono wspólne zdjęcie.
Dnia 09.05.2022 roku na lekcję biblioteczną udały się również dzieci z grupy III „Gumisie” oraz z najlepszymi życzeniami z okazji Dnia bibliotekarzy i bibliotek dzieci z grupy IV „Tygryski”.
Przedszkolaki własnoręcznie przygotowały książeczki „Pełne miłości i kwiatów”, a w nich zawarły życzenia: „… ciekawych pomysłów, energii w krzewieniu kultury, radości i satysfakcji z pracy oraz coraz większej rzeszy czytelników”.
Spotkania w bibliotece miały na celu kształtowanie w dzieciach pozytywnego stosunku do książek, wyrabianie intelektualnego i emocjonalnego stosunku do książki jako źródła wiadomości i przeżyć, wyrabianie nawyku kulturalnego obchodzenia się z książką, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, budowanie szacunku do pracy bibliotekarza oraz poznanie zasad korzystania z księgozbioru biblioteki.Opracowały:
Anna Franczak i Bożena Zajączkowska