Tygryski na wycieczce w Grodnie

,,Kto zna działania przyrody
ten żyje z nią w zgodzie”

Dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” z grupy III i IV zostały zaproszone przez panią Annę Balazs do Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie na „Jesienne Przyrodyjki dla przedszkolaków” z panem Marcinem Kostrzyńskim.
W dniach 04-05 listopada 2021 roku przedszkolaki wzięły udział w zajęciach przyrodniczych z panem Marcinem – miłośnikiem i pasjonatem przyrody, dziennikarzem, leśnikiem, operatorem kamery, autorem filmów na kanale YouTube „Marcin z lasu”. Pan Marcin zdradził nam, że od zawsze marzył o tym, aby mieszkać w lesie. Marzenie swoje zrealizował, wokół swojego domu stworzył prawdziwy azyl bezpieczeństwa dla zwierząt. Lisy, dziki, wilki, jelenie, łosie, koziołki, wiewiórki… to prawdziwi przyjaciele i współmieszkańcy Jego gospodarstwa. Pan Marcin uważa, że zwierzęta uczą ludzi jak być lepszym człowiekiem, a środowisko przyrodnicze jest człowiekowi potrzebne do życia.
W trakcie spotkania dzieci zobaczyły prezentacje filmów „Przyrodyjki” wraz
z opowieścią na żywo. Ciepły, pełen ekspresji głos pana Marcina oczarował wszystkich i jak za pomocą czarodziejskiej różdżki przeniósł dzieci do odległych, ciekawych, pełnych tajemnic miejsc świata przyrody. Opowiadając o swojej przyjaźni ze zwierzętami zdradził nam tajemnice jak przełamać strach przed wilkiem, jak powalić ludzką ręką dzika. Zwierzęta poranione, głodne, opuszczone i samotne wiedzą, że na podwórku u pana Marcina dostaną to czego potrzebują. Po tak pięknych opowieściach odbyły się zajęcia w laboratorium prowadzone przez panią Monikę Kruszynę. Nie zabrakło również podziwiania najbliższej przyrody. Spacery ścieżkami Wolińskiego Parku Narodowego oraz nad morzem, po plaży, to niezapomniane przeżycia, które głęboko zapiszą się w dziecięcych umysłach.

W trakcie spotkani mieliśmy okazje zjeść poczęstunek przygotowany przez pracowników CWM oraz nasze panie Agnieszkę, Anie, Krystynę i Angelikę, który był bardzo smaczny.
Prezentacja filmu o fokach i morświnach oraz informacje o kolejnych dziennikarskich wyzwaniach w poszukiwaniu Yeti w Himalajach zakończyło spotkanie.

Sensowne i piękne opowiadania z przesłaniem pana Marcina otworzyły dziecięce serca i umysły na piękno natury, wzbudziło ciekawość poznawczą, a także pozwoliło na nowo zachęcić do poszerzania wiedzy o otaczającym świecie przyrody.
Dla organizatorów zajęć dzieci przygotowały niespodzianki – laurki, dyplomy, podziękowania.

Po spotkaniu dzieci mogły nabyć książkę „Puszcza” z przepięknymi ilustracjami
i ciekawymi informacjami z życia wyjątkowych roślin i zwierząt.
„Natura kryje receptę na szczęśliwe życie – powiedział pan Marcin – tylko należy się w nią wsłuchać i ją usłyszeć”. Tego wszystkim życzymy. Patrzcie, słuchajcie, podziwiajcie – usłyszcie życie szczęśliwe i zgodne z naturą.

Opracowały: Bożena Zajączkowska, Anna Franczak14 LISTOPADA 2021 PRZEZ PRZEDSZKOLE