Pasowanie na czytelnika

Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.” Cyceron

W dniu 13 maja 2022 roku dzieci wraz z paniami z najstarszej grupy przedszkolnej „Tygryski” z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby wziąć udział w uroczystym pasowaniu na czytelnika. Na miejscu przywitały ich dyrektor biblioteki pani Alina Cygal Sobhi, starszy bibliotekarz pani Iwona Bzdyra oraz bibliotekarz Pani Małgorzata Samsonowicz. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z zasobów biblioteki oraz czytania książek.
Na początek przedszkolaki wysłuchały piosenki „Uśmiech dziecka – Twoja Biblioteka” na podstawie, której dowiedziały się, że książka to przyjaciel człowieka. Poznały także siedem ważnych zasad, których należy przestrzegać podczas czytania. Były to:

1. Myj ręce przed czytaniem.
  2. Używaj zakładek – nie zaginaj kartek.
  3. Nie śliń kartek podczas ich przewracania.
  4. Nie zwijaj książki w rulon.
  5. Nie pisz i nie rysuj po książce.
  6. Nie czytaj leżąc.
  7. Przy czytaniu zachowaj właściwą postawę.

Następnie dzieci rozwiązywały bajkowe zagadki, dzięki którym panie bibliotekarki mogły sprawdzić ich znajomość bajek i baśni. „Tygryski” bardzo dobrze się spisały i bez większych trudności odpowiadały na wszystkie zagadki, które nie zawsze były łatwe. Przedszkolaki
przyznały, że znają bohaterów bajek i baśni, ponieważ czytają im zarówno rodzice jak i panie w przedszkolu. Na zakończenie dzieci wraz z paniami wzięły udział w zabawie ruchowej z pokazywaniem w oparciu o wiersz „Książeczka” K. Pac-Gajewskiej.
Po takim wprowadzeniu przedszkolaki złożyły uroczyste ślubowanie:
„My przedszkolaki starszaki, uroczyście przyrzekamy:
że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy.
I wskazówek i rad książek będziemy słychać z uwagą.
Obowiązki czytelnika, traktować z wielką powagą.”
Po uroczystym ślubowaniu pani Iwona Bzdyra pasowała każde z dzieci na czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dziwnowie wielkim gęsim piórem, natomiast pani dyrektor Alina Cygal Sobhi wręczała pamiątkowe dyplomy. Oprócz pamiątkowych dyplomów dzieci otrzymały również książki. Na zakończenie uroczystości wykonano wspólne zdjęcie.
Nowi czytelnicy opuścili Miejską Bibliotekę Publiczną zadowoleni i pełni wrażeń, obiecując, że będą często ją odwiedzać.

Opracowały
Anna Franczak i Bożena Zajączkowska