„W Dniu Babci i Dziadka
składamy życzenia
zdrowia, pomyślności
i marzeń spełnienia…”

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego człowieka. Jest to „ogniwo”, które łączy pokolenia. 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, natomiast 22 stycznia Dzień Dziadka. Tak wiele zawdzięczamy naszym babciom oraz dziadkom, dlatego warto uczcić te szczególne dni w roku.

W dniach 10-21 stycznia 2022 r. w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie dzieci poznawały historię własnej rodziny, oglądały zdjęcia dziadków, ilustracje seniorów, filmy edukacyjne, słuchały wierszy, piosenek i opowiadań o niepowtarzalności różnych rodzin. Postanowiły wraz z paniami przygotować koncert, w którym wyrażą swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób,
jakimi są babcia i dziadek.

W każdej grupie wiekowej dokonano wyboru piosenek i tańców, których uczyły się dzieci. Programy artystyczne nagrano i przesłano rodzicom, z prośbą o udostępnienie dziadkom.
Dzieci z najmłodszej grupy wiekowej przygotowały koncert pod kierunkiem pań Grażyny Redźko, Oli Galackiej, Elżbiety Pankowskiej oraz Agaty Jurkowskiej, w którym zaśpiewały piosenkę „Babciu droga babciu”, zatańczyły do piosenki „Nie chcę cię” oraz wyrecytowały wiersz „Babciu, dziadku coś ci dam”. W prezencie dla ukochanych dziadków i babć wykonały piękne świeczniki.

„Duszki” pod kierunkiem pań Beaty Arczyńskiej oraz Magdaleny Jankowskiej wykonały instrumentację do piosenki „Babcia z Dziadkiem”, układ taneczny do piosenek „Mój dziadek” i „Sto lat babciu”, wyrecytowały wiersze „Pędzą wnuki ulicami”, „Dziadku ty mnie życia nauczyłeś” oraz „Dla Babci”. W prezencie dla dziadków przygotowały kolorowe serduszka z masy porcelanowej.
Dzieci z grupy III „Gumisie” przygotowane pod kierunkiem pań: Magdaleny Sowy, Anity Chudy, Magdaleny Podolskiej oraz Andżeliki Ratajskiej zaprezentowały „Piosenkę dla babci i dziadka”, piosenkę z instrumentacją „Życzenia dla babci i dziadka”, piosenkę z układem tanecznym „Moja babcia” oraz „Po prostu dziadek”. Wykonały także piękne laurki.

Najstarsza grupa wiekowa „Tygryski” przygotowała „Koncert wierszem malowany dla Babci i Dziadka”, w którym dzieci zaprezentowały wspólny wiersz „W dniu Babci i Dziadka”, piosenkę „Jak ja się cieszę”, wyrażając słowami radość ze spotkania z Babcią i Dziadkiem. Każde dziecko miało możliwość zaprezentowania wierszyka dla dziadków, dziewczynki zatańczyły taniec ze wstążkami do
muzyki „Walc zimowy”, natomiast chłopcy zmierzyli się z ciupagami góralskimi, śpiewając i tańcząc do utworu „W murowanej piwnicy”. Wspólna piosenka „Kiedy babcia była mała” rozbawiła wszystkich i przypomniała, że babcia i dziadek też kiedyś byli dziećmi. Swoją miłość i troskę dzieci wyraziły również w piosence „Modlitwa o Dziadków”. Koncert zakończył się wspólnym wierszem „Kiedy
mrozik w styczniu trzyma”, a także piosenką z tańcem „Zaczarowany śnieg”. Białe płatki śniegu uleciały w górę… by dolecieć do dziadków, a w imieniu dziadków płatki przyjęły panie Bożena Zajączkowska, Anna Franczak Jolanta Chudy oraz pani dyrektor Renata Klimowicz.

Dopełnieniem koncertu były przygotowane przez dzieci prezenty „Serca pełne życzeń” oraz kwiatek.
Ze względu na dużą absencje dzieci w grupie I „Smerfy”, koncert zostanie nagrany
w późniejszym terminie.
W trakcie przygotowań koncertów dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, muzyczne i taneczne. Mali artyści z przejęciem i wzruszeniem odtwarzali swoje role, co można zobaczyć na nagraniach koncertów.
Przygotowanie koncertu dla dziadków to systematyczna praca wielu osób, to okazja do kształtowania u dzieci postaw szacunku wobec seniorów, to budowanie przynależności do rodziny, to międzypokoleniowy dialog dziecko-rodzice-dziadkowe, to niezapomniane chwile, które łączą pokolenia.

Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania programów artystycznych bardzo
dziękujemy. W Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie każdego dnia pamiętamy o zasadzie: „przeszłość z teraźniejszością budują przyszłość”.

Opracowały:
Bożena Zajączkowska i Anna Francza