Andrzejki w Tygryskach i Misiach

Czary mary, czary mary
niech się spełnią dobre czary,
a te złe niech omijają mnie

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Owe wróżby miały dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. Dawniej Andrzejki traktowano bardzo poważnie, współcześnie przekształciły się we wspaniałą zabawę, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

Dnia 29 listopada w grupie IV „Tygryski” odbyły się grupowe Andrzejki, w trakcie których przedszkolaki mogły zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka. Z kolei w grupie V ,, Misie” wróżby andrzejkowe odbyły się 30 listopada.

„Hokus-pokus, czary-mary niech się spełnią Andrzejkowe czary” wypowiadając to zaklęcie dzieci wyraziły pragnienie, aby andrzejkowe wróżby się spełniły. Przedszkolaki poznały zwyczaje i tradycje andrzejkowe. Dowiedziały się co je czeka w przyszłym roku oraz jak będzie miał na imię ich najlepszy przyjaciel. Dowiedziały się jaki zawód będą wykonywać, gdy dorosną. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy i pląsy przy muzyce. W ,, Tygryskach” nie zabrakło również tradycyjnej wróżby „lania wosku”, dzięki której dzieci mogły puścić wodzę fantazji, zgadując co je czeka w przyszłości.

Zorganizowane tradycyjne wróżby wywołały tajemniczą atmosferę magii. Przyniosły przedszkolakom wiele radości oraz były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień w ,, Tygryskach” uatrakcyjnił słodki poczęstunek przygotowany przez Panią Jolantę Chudy, natomiast w ,, Misiach” słodką niespodziankę przygotowali rodzice.

Opracowały: Anna Franczak, Bożena Zajączkowska