Andrzejki – grupa I „Smerfy”

,, Andrzejkowe wróżby-
wosk przez klucz lejemy.
O tym co nas czeka
zaraz się dowiemy…”
B. Forma

„Legenda o św. Andrzeju”
„Zgodnie z przekazami ludowymi św. Andrzej był świadkiem ziemskiej drogi Chrystusa. Uczestniczył w wielu cudach opisywanych w Ewangelii. Od wieków w kraju nad Wisłą wierzono, że właśnie w okolicach dnia Świętego Andrzeja nastaje na ziemi niezwykły czas, czas przybywania „przybyszów znających przyszłość każdego z nas”.
Dawno, bardzo dawno temu w przedostatni dzień listopada, a więc w wigilię imienin Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć o swoim przyszłym losie. Stąd właśnie wzięła się tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana jest ona od prastarych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie.” (U. Nadolna, B. Stącel-Winiarska, „Barwy pór roku”, s.67.)

Dnia 30 listopada 2021 roku uczestnikami zabawy andrzejkowej były dzieci z grupy I – „Smerfy” pod kierunkiem Katarzyny Kołakowskiej przy współpracy Kamili Szatanik.
W czar zabawy wszystkich obecnych wprowadziły słowa zaklęcia przy magicznej kuli

„Czary-mary – kulo szklana
daj nam moc do czarowania.
Hokus-pokus niech twa siła
sprawi, żeby wróżba była miła.
Abra-kadabra bim-sala-bim
bawmy się razem – czarujmy dziś.”

oraz taniec integracyjny, będący okazją do doskonalenia poczucia rytmu i umiejętności wokalnych oraz do rozwijania wyobraźni. Udział w zabawach i wróżbach mających wskazać przyszłość wszystkich uczestniczących w zabawie, poprzedziła krótka informacja na temat tradycji andrzejkowej w naszym kraju.
Aurę tajemniczości wprowadziły wróżby: „Serca z imionami”, „Wyścig butów”, „Gwiezdne rady”, „Magia kart”, „Wybierz buty”, „Kolorowe pióra” oraz „Kim będę w przyszłości” – wróżba, która wymagała umiejętności odczytywania przyszłości zapisanej za pomocą symboli. Swobodne improwizacje ruchowe na gazetach były okazją do zaprezentowania umiejętności tanecznych.
Podstawą andrzejkowej zabawy są wróżby z wosku. Z zastygłych form „odczytywano” przyszłość, a próby interpretacji powstałych kształtów były okazją do rozbudzania fantazji
i wyobraźni oraz do kształtowania umiejętności wypowiadania się na forum grupy.
Dopełnieniem była oprawa w postaci dekoracji i akcesoriów oraz strojów, które odzwierciedlały tajemniczy klimat związany z wróżbami.
Celem zabawy było integrowanie dzieci poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach, wzbogacanie pozytywnych doświadczeń dzieci poprzez poszerzanie wiadomości dzieci na temat tradycji andrzejkowej w naszym kraju, stwarzanie atmosfery tajemniczości oraz wyzwalanie uczucia radości, zaciekawienia i zadowolenia ze wspólnych zabaw.

Opracowała: Katarzyna Kołakowska

Dodaj komentarz