NASZE POLSKIE BOŻE NARODZENIE” – JASEŁKA W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU „PROMYK SŁOŃCA” – 19 grudnia 2017 r.

„Schodzi noc, blednie dzień,
dzień grudniowy
To jest czas ,to jest dar wyjątkowy…
W oczach łzy, w sercu miód,
ciepłe słowa,
Kruszy się zimny mur, który bolał…
Niech ten dzień, niech ten czas
nas pogodzi,
Milknie świat, w ciszy tej Bóg się rodzi”

Wieloletnią tradycją mogą poszczycić się jasełka organizowane w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie. Jest to szczególne wydarzenie, które wpływa na jakość działań wychowawczo-dydaktycznych odnoszących do społecznego obszaru rozwoju dziecka.
Jasełka odgrywają ogromną rolę w krzewieniu tradycji i zwyczajów polskich świąt, uczą kultury współistnienia, pełniąc funkcję integrującą przedszkole i społeczność lokalną.
Jasełka pt. „Nasze polskie Boże Narodzenie” w 2017 roku odbyły się 19 grudnia. W wydarzeniu uczestniczyli powitani na wstępie przez dyrektor przedszkola Renatę Klimowicz: z-ca Burmistrza Dziwnowa – p. Łukasz Dzioch, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – p. Joanna Piwińska wraz z radnymi, dyrektorzy i kierownicy placówek i instytucji, księża, emerytowani pracownicy przedszkola, rodzice i rodziny wychowanków Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie.
„Nasze polskie Boże Narodzenie” to przedstawienie, którego scenariusz w uproszczony sposób ukazał polską tradycję Bożego Narodzenia, poprzedzonego dniem wigilijnym.
Elementem wprowadzającym do przedstawienia był występ aniołów, który poprzedził sceny ukazujące „gorączkę przedwigilijną” czyli ostatnie chwile przed kolacją wigilijną. Udziałem aktorów były sceny, w których wykorzystano formę polegającą na połączeniu obrazu
z dźwiękiem muzycznym. Scenariusz zakładał ukazanie – poprzez zachowania i czynności wykonywane przez dzieci wcielające się w poszczególne role – rzeczywistości przeciętnego polskiego domu w dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Dopełnieniem przygotowań do kolacji poprzedzającej świętowanie Bożego Narodzenia była polska tradycyjna celebracja stołu i rodzinne pielgrzymowanie do szopki wzbogacone pojawianiem się postaci związanych z narodzeniem Jezusa: Maryji i Józefa, pastuszków oraz Trzech Króli. Na scenie pojawiła się również bohaterka baśni Hansa Chrystiana Andersena – tytułowa dziewczynka z zapałkami. Ponadczasowy charakter sceny podkreśliła obecność rodziców dzieci występujących w jasełkach, kreujących postaci przechodniów osadzonych we współczesnych realiach, których symbolem był nieodłączny telefon komórkowy, zajmujący ręce i być może… serce…
Poprzez słowa zawarte w tekstach piosenek i pastorałek:
„…Niech nasyci nas wigilijny stół, niech da głodnym jeść i ukoi ból…”, „Ludzie nie są źli, tylko drzwi zamknięte…”, „…Spragnieni miłości, pokoju, łamiemy opłatkiem się dziś, w ramiona wpadamy znów sobie i z ramion nie chcemy wyjść…” widzowie usłyszeli, jak ważna jest w życiu miłość i pomoc drugiemu człowiekowi. Dopełnieniem sceny, podczas której Maryja przypomniała wszystkim, po co Bóg zesłał na świat swojego syna, była pastorałka pt.: „Jestem ukochanym dzieckiem Boga”.
Było rodzinnie, z tradycją, i z przesłaniem, że tylko – w miłości, z miłości i dla miłości i żeby
„się wszystko uprościło –
było zwyczajne – proste sobie –
by cud wigilii w nas pozostał
i dojrzewał w Tobie, w Tobie i w Tobie”.

W jasełkach pt. „Nasze polskie Boże Narodzenie” wystąpiły dzieci z grupy III – „Gumisie”, grupy IV – „Tygryski” i grupy II – „Duszki” oraz rodzice dzieci z grupy III – „Gumisie”.
Rodzina:
Babcia – Alicja Sobotkiewicz
Dziadek – Mateusz Kuźma
Mama – Maja Osipowicz
Tata – Karol Wesołowski
Dzieci – Antoni Zych, Dorian Stochniałek, Maria Musialska
Święta Rodzina:
Maryja – Zofia Hołdyńska
Józef – Marek Oracz
Dziewczynka z zapałkami – Julita Bieć
Przechodnie (dorośli) – Kamila i Robert Bieciowie, Anna i Marcin Wesołowscy
Anioły: Lena Majewska, Hanna Kijek, Zuzanna Kruszewska, Sara Smoter, Nina Tomczak, Ewa Białek
Pastuszkowie: Marcel Kamiński, Olaf Sygit, Radosław Popowski, Gabriel Pociask, Toni Tomczak, Franciszek Zalewski
Królowie: Nikodem Zawadzki, Igor Rybiński, Adrian Stria
Kolędnicy dzieci: Michalina Bronk, Natalia Fifielska, Sibowski Filip, Surma Weronika, Roland Galczak, Karina Kramek, Wojciech Trychta, Julia Warylak
Kolędnicy dorośli: Artur Zawadzki, Szymon Kijek, Cezary Białek, Marcin Zych
Chór:
dzieci z grupy IV – Krystian Chalcarz, Szymon Kazana, Laura Kluza, Kaja Mazurek, Kacper Strzałkowski, Izabela Wieczorek,
dzieci z grupy III – Oktawian Czubak, Zuzanna Grymek,
dzieci z grupy II – Lena Bednarczyk, Aleksandra Chołodzińska, Adam Chruszczyk, Oliwia Gaza, Martyna Janik, Fabian Jankowski, Cyprian Kowalczyk, Michał Kubacki, Lena Kujawa, Jakub Łasz, Jakub Matuszewski, Maciej Niedworok, Zofia Piasecka, Borys Stanisławowski, Jagoda Szmigiel, Alicja Szwaja, Kalina Teper, Nina Źródlewska, Amelia Bartos
Przedstawienie, w którym wykorzystano elementy scenariusza jasełek autorstwa Adama Szafrańca pt. „Dzieciąteczko Maleńkie Nasze polskie Boże Narodzenie” przygotowały: Katarzyna Kołakowska, Magdalena Sowa, Izabela Łyjak, Bożena Zajączkowska, Agata Lelo i Beata Arczyńska przy współpracy: Anity Chudy, Magdaleny Jankowskiej, Jolanty Chudy i Magdaleny Podolskiej.
Szczególne podziękowania kierujemy do p. Justyny Hołdyńskiej, p. Bożeny Szudarek, p. Małgorzaty Szczepaniak-Zawadzkiej i p. Piotra Szczepaniaka za wykonanie pięknej scenografii. Dziękujemy p. Indze Tomczak za uszycie pięknych poduszek z wyeksponowanym hasłem „MIŁOŚĆ”. Dziękujemy również wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie kostiumów i akcesoriów do przedstawienia oraz wszystkim rodzicom przygotowującym ozdoby na kiermasz świąteczny.
Dziękujemy przede wszystkim dzieciom za trud, jaki włożyły w przygotowanie przedstawienia, za zaangażowanie i niezwykłą moc zdolności i dojrzałości, którą zaprezentowały w jasełkach.
0pracowała: Katarzyna Kołakowska

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”351″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”140″ thumbnail_height=”95″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”60″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″][ngg_images source=”galleries” container_ids=”350″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”140″ thumbnail_height=”95″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”60″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]