Święto Niepodległości

Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka, które realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się. Do działań edukacyjnych wspomagających ten rozwój zalicza się również te odnoszące się do wychowania obywatelskiego. Zadaniem przedszkola jest m.in. kreowanie sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko istotnych wartości umożliwiających rozwój jego tożsamości, również narodowej. Jego realizacja związana jest z podejmowaniem działań w ramach określonych obszarów rozwoju dziecka.
Społeczny obszar rozwoju uwzględnia nazywanie i rozpoznawanie wartości związanych z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi ukierunkowanymi na wyrobienie szacunku do ojczyzny. Szczególną okazją do oddziaływań wychowawczych w tym zakresie są święta narodowe.
W dniach 6 – 10 listopada 2017 roku w związku z obchodzonym 11 listopada Świętem Niepodległości, we wszystkich grupach wiekowych w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie odbyły się zajęcia tematycznie związane z naszą ojczyzną – Polską. Działania wychowawczo-dydaktyczne ukierunkowane były na poszerzanie wiedzy dzieci przedszkolnych na temat historii narodowej i kształtowanie umiejętności rozumienia pojęć związanych z tożsamością narodową. Zainteresowania historyczne przedszkolaków rozbudzano poprzez legendy, wiersze i opowiadania. Słuchanie pieśni patriotycznych i wykonywanie prac plastycznych odzwierciedlających barwy narodowe oraz wygląd flagi i godła utrwaliło wiedzę na temat symboli narodowych i stało się okazją do uświadomienia potrzeby ich poszanowania. Słuchanie hymnu państwowego wiązało się jednoznacznie ze wskazaniem zachowania właściwej postawy ciała. Święta narodowe są również okazją do utrwalenia wiadomości na temat sposobów czczenia ważnych rocznic historycznych wydarzeń. Elementem wspierającym powyższe działania były warsztaty edukacyjne z Instytutem Pamięci Narodowej, które w grupie II – „Duszki”, III – „Gumisie” i IV – „Tygryski” poprowadziła Anna Pieluszczak. Zajęcia obejmowały następujące tematy: „Polskie symbole narodowe”, „Co to jest Niepodległość?” i „Urodziny Marszałka”.
W Dziwnowie, wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbyły się 11 listopada 2017 roku.
Elementem rozpoczynającym obchody Święta Niepodległości w gminie Dziwnów było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Zwycięstwa. Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” reprezentowała: Beata Arczyńska, Bożena Zajączkowska i Magdalena Podolska oraz dzieci: Roland Galczak, Oskar Galczak, Lena Bednarczyk, Maja Podolska i Jan Podolski. Następnie, w kościele parafialnym pw. św. Józefa, została odprawiona Msza św. za Ojczyznę z udziałem władz gminy, przedstawicieli szeregu instytucji i mieszkańców Dziwnowa. Poprzez obecność i występ artystyczny, wydarzenie stało się również udziałem dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca”. W obchodach uczestniczyły dzieci z grupy III – „Gumisie” pod kierunkiem Katarzyny Kołakowskiej przy współpracy Anity Chudy i dzieci
z grupy IV – „Tygryski” pod kierunkiem Izabeli Łyjak.
Wiersz pt. „Nasz znak” przedstawił Dorian Stochniałek, a piosenkę pt. „Rodzinny kraj” zaprezentowali: Zofia Hołdyńska, Hanna Kijek, Lena Majewska, Maja Osipowicz, Gabriel Pociask, Radosław Popowski, Alicja Sobotkiewicz, Dorian Stochniałek, Olaf Sygit, Nina Tomczak, Toni Tomczak, Karol Wesołowski, Franciszek Zalewski, Nikodem Zawadzki
Antoni Zych, Sara Smoter i Krystian Chalcarz.
Dziękujemy Rodzicom za aktywne wspieranie działań przedszkola ukierunkowanych na kształtowanie postawy patriotycznej.
Opracowała: Katarzyna Kołakowska

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”335″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”140″ thumbnail_height=”95″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”60″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]