Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14 października, w rocznicę powołania w 1773 roku, Komisji Edukacji Narodowej, obchodzony jest w Polsce Dzień Edukacji Narodowej. Polskie święto oświaty, czyli Dzień Edukacji Narodowej zostało ustanowione w 1972 roku – określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela – jako Dzień Nauczyciela.
Uroczystość związana z obchodami Dnia Edukacji Narodowej w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” odbyła się 17 października 2017 roku. Uroczysty charakter wydarzenia podkreśliła obecność burmistrza Dziwnowa p. Grzegorza Jóźwiaka, sekretarza gminy p. Iwony Szulc, radnych Gminy Dziwnów, dyrektora Zespołu Obsługi Oświaty i Kultury p. Jacka Klimeckiego, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziwnowie p. Moniki Hołdyńskiej, przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dziwnowie, przedstawicieli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dziwnowie, dyrektor Zarządu Portu Morskiego p. Moniki Bieleckiej-Sudy, przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim, księdza proboszcza Andrzeja Misia, emerytowanych pracowników przedszkola,
przedstawicieli Rady Rodziców i pracowników przedszkola, do których w swoim wystąpieniu zwróciła się dyrektor przedszkola Renata Klimowicz:

„Dzień Edukacji Narodowej. Święto – jak żadne inne – doceniające nasz trud i wysiłek włożony w edukację dzieci. Nie łatwo jest wyrazić podziękowania wszystkim pracownikom przedszkola za cierpliwość, życzliwość i zaangażowanie w przekazywanie dzieciom wiedzy o świecie, kształtowanie ich osobowości opartej o właściwy system wartości etycznych i moralnych. Dziękuję wszystkim pracownikom, bez względu na wykonywaną profesję, gdyż każdy z Was dokłada swoją cegiełkę do wewnętrznego rozwoju dzieci. Dziękuję za poświęcenie, zaufanie i oddanie, za to, że jesteście z dziećmi w każdych chwilach: radości i smutku, sukcesów i porażek, zadowolenia i rozczarowania. Składam wszystkim życzenia zdrowia, szczęścia i wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Niech aktywna i twórcza postawa znajduje uznanie w oczach dzieci, rodziców i społeczeństwa oraz niech będzie źródłem osobistej satysfakcji. Cieszę się z obecności emerytowanych pracowników przedszkola i im pierwszym chcę złożyć życzenia. Składam Państwu serdeczne podziękowania za wszystkie pogodne chwile, uśmiech, dobrą radę, serce i zaangażowanie w pracę każdego dnia, kiedy byliście Państwo z nami. Życzę dużo zdrowia, samych pogodnych dni, spełnienia marzeń oraz satysfakcji w życiu osobistym.”

Znaczące podczas uroczystości były wystąpienia poszczególnych gości, w których ujęto aspekt dotyczący ważności instytucji oświatowej, jaką jest przedszkole i osób w nim pracujących.
Wystąpienie burmistrza p. Grzegorza Jóźwiaka wiązało się również z wręczeniem Nagrody Burmistrza, którą otrzymała dyrektor Renata Klimowicz i nauczycielka Bożena Zajączkowska. Nagrodę Dyrektora otrzymała nauczycielka Izabela Łyjak. Podziękowania za realizację zadań w przedszkolu otrzymali wszyscy pracownicy przedszkola. Ważnym z punktu widzenia działalności edukacyjnej przedszkola był koncert
przygotowany z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2017.
„Idzie Ania do przedszkola” to piosenka z układem ruchowym, którą zaprezentowały dzieci z grupy V – „Misie” pod kierunkiem Grażyny Redźko przy współpracy Wandy Zalewskiej i Elżbiety Pankowskiej.
Instrumentację do piosenki pt. „Orkiestra” wykonały przedszkolaki z grupy I – „Smerfy”
pod kierunkiem Beaty Arczyńskiej przy współpracy Anny Franczak.
Na scenie zaprezentowały się również dzieci z grupy II – „Duszki”, które przygotowały instrumentację do piosenki pt. „Duszki leśne” pod kierunkiem Bożeny Zajączkowskiej, Agaty Lelo i Jolanty Chudy.
„Idą witaminki” to piosenka z inscenizacją ruchową, którą przedstawiły dzieci z grupy IV – „Tygryski” pod kierunkiem Magdaleny Sowy, Izabeli Łyjak i Magdaleny Jankowskiej.
Układ taneczny do piosenki pt. „Piosenka dla nauczyciela” oraz instrumentację do utworu pt. „Jesienna orkiestra” zaprezentowały dzieci z grupy III – „Gumisie” pod kierunkiem Katarzyny Kołakowskiej przy współpracy Anity Chudy.
Wśród kształcących aspektów wspólnego uczestnictwa dzieci i dorosłych w uroczystości przedszkolnej przygotowanej przez grupy młodsze i starsze było integrowanie się dzieci z różnych grup, aktywne uczestniczenie w zbiorowym wydarzeniu i nabieranie śmiałości poprzez prezentację umiejętności recytatorskich, wokalnych i tanecznych oraz okazywanie szacunku wszystkim pracownikom przedszkola zarówno w dniu ich święta jak i w trakcie codziennych sytuacji edukacyjnych.

Opracowała:Katarzyna Kołakowska

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”321″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”140″ thumbnail_height=”95″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”60″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]