Spotkanie z pielęgniarką

Dnia 24 lutego 2012 r. w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką Urszulą.
„Higiena osobista przedszkolaka” to myśl przewodnia frapującej opowieści dla dzieci naszego przedszkola. A główny cel pogadanki to kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno – kulturalnych. Podczas spotkania, które przebiegało w formie rozmowy, przedszkolaki dowiedziały się skąd pochodzi nazwa pielęgniarka, co to jest higiena osobista oraz uzyskały praktyczne rady jak dbać o własne zdrowie.
Teraz już na pewno maluchy wiedzą :
1. Po co człowiek się myje-( Skóra ma dla organizmu znaczenie ochronne i dlatego należy ją starannie pielęgnować. Systematyczne i dokładne mycie usuwa podłoże do rozwoju wszelkiego rodzaju zarazków i umożliwia lepsze oddychanie całą powierzchnią ciała.)
2. Kiedy i dlaczego trzeba myć ręce – (Czynność mycia rąk nie jest łatwa do nauczenia ale pierwszoplanowa, ponieważ powtarza się ja kilka razy w ciągu dnia: przed posiłkami, po załatwieniu potrzeb fizjologicznych, po przyjściu ze spaceru, z placu zabaw, po „brudnych zajęciach”, np. malowanie farbami, lepienie z plasteliny, po zabawie ze zwierzęciem, a także zawsze wtedy, gdy jest się spoconym, zatłuszczonym, zabrudzonym. Chodzi bowiem o to, aby nie zarazić kogoś lub czegoś pobrudzić, np. książki, układanki, zabawek. Przy zachowaniu zasady czystych rąk mamy też na uwadze względy estetyki i dobrego samopoczucia.)
3. Jakie zadanie ma pasta do zębów – (Pielęgnacja jamy ustnej sprowadza się przede wszystkim do pielęgnacji zębów i dziąseł. Myjemy je szczoteczką nylonową o małej głowicy i używamy pasty zawierającej fluor. A dlaczego należy pielęgnować zęby? Czyste zęby to warunek zachowania ich w dobrym stanie, a te zapewniają właściwe żucie, a tym samym dobre funkcjonowanie przewodu pokarmowego, wyraźną mowę, ładny uśmiech i lepsze samopoczucie.)
4. Czy ważna jest higiena nosa – (Nos jest doskonałym narządem klimatyzacyjnym, gdyż działa jako grzejnik ocieplając powietrze docierające do płuc. Ponadto w nosie powietrze jest doskonale dezynfekowane, tzn. niszczone są duże ilości mikrobów. Z tych powodów należy zwracać uwagę na to, aby oddychać w miarę możności głęboko i rytmicznie nosem, zarówno w czasie spokojnych zajęć, jak i wymagających znacznego wysiłku. Należy też pamiętać o tym by nos był drożny, a do czyszczenia najlepsze są chusteczki jednorazowe. W czasie kichania czy ziewania nos i usta zasłaniamy chusteczką lub grzbietem lewej dłoni. Nawet w przypadku kataru czy kaszlu dzieci nie powinny być pozbawione ruchu i przebywania na świeżym powietrzu. Należy tylko tę ruchliwość ograniczyć i to ograniczyć nawet wtedy, kiedy ogólne samopoczucie dzieci jest dobre.)
5. Co to są potrzeby fizjologiczne – ( Potrzeby fizjologiczne czyli proces wydalania kału i moczu, załatwia się pojedynczo, na osobności. Nasze pociechy już od pierwszych dni pobytu w przedszkolu przyzwyczajały się do samodzielnego i kulturalnego korzystania z ubikacji – przygotowanie sedesu do siadania, spłukanie wodą, opuszczanie i podnoszenie garderoby, korzystanie z papieru toaletowego i mycie rąk po korzystaniu z toalety – to czynności, o których dużo wiemy, a za posiadaną wiedzę pochwaliła nas pani Ula. Przypomniała też, że należy dążyć do samodzielnego spełnia niania potrzeb fizjologicznych.)
6. Czy ważne jest jak wyglądam – ( Wygląd zewnętrzny dziecka to także higiena osobista. Należy więc kontrolować swój wygląd zewnętrzny; czy ubranie jest czyste, bez plam, czy nie brak żadnego guzika i czy są one prawidłowo zapięte, czy nie zmoczyliśmy odzieży podczas mycia rąk, nie pochlapaliśmy się w trakcie spożywania posiłku itp. W kontrolowaniu własnego wyglądu pomaga lustro. Z jego pomocą dzieci uczą się oceniać i poprawiać swój wygląd. Estetyczny wygląd wpływa na dobre samopoczucie .)
Pani pielęgniarka chętnie odpowiadała na wszystkie pytania małych przedszkolaków i cieszyła się, że jest tak duże zainteresowanie tematem. Grupa „Smerfów” przygotowała niespodziankę dla gościa- dzieci głośno zaśpiewały piosenkę „Jeśli chcesz zdrowym być” i wyrecytowały wierszyk „Czystość” oraz wręczyły własnoręcznie pokolorowany bukiet kwiatów, ,, Gumisie „podarowały własnoręcznie wykonany obrazek.
Dzieci świetnie się bawiły oraz utwierdziły w przekonaniu o potrzebie i celowości przestrzegania zasad higieny zgodnie ze słowami wiersza:
Żeby zdrowym zawsze być
Trzeba się dokładnie myć.
I pamięta przedszkolak –zuch:
W zdrowym ciele, zdrowy duch!

[nggallery id=15]

Opracowała: Bożena Zajączkowska

Dodaj komentarz