Dzień babci i dziadka

„Dla Babci i Dziadka

dziś koncert na 102”

Dzień Babci i Dziadka przypada w zimowe styczniowe dni lecz dzięki miłości i zainteresowaniu jakie w tych dniach otrzymują od wnuków, dni te są pełne ciepła i radości. Dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie w dniach 18 -22 stycznia 2021 roku w poszczególnych grupach rozmawiały o swoich dziadkach. Mówiły o miłości jaką otrzymują od dziadków, wspólnych wyprawach, gotowaniu, zabawach i wzajemnej pomocy. Babcia i Dziadek, wnuczek i wnuczka po prostu siebie wzajemnie potrzebują! – stwierdziły.

Uroczystości z tej okazji na stałe wpisane są w repertuar imprez przedszkolnych.  Każdego roku z tej okazji organizowane były uroczystości na które dzieci zapraszały swoje kochane babcie
i dziadków, a oni mieli okazję zobaczyć specjalnie przygotowany program artystyczny, wysłuchać wierszy, piosenek oraz życzeń. Po części oficjalnej niecodzienni goście zapraszani byli na słodki poczęstunek. W roku szkolnym 2020/21 w związku z zaistniałą sytuacją związaną z COVID-19 było nieco inaczej, jednak nie zapomnieliśmy o naszych kochanych dziadkach. Dzieci w swoich grupach przygotowały drobne upominki i laurki, które zabrały do domów aby wręczyć babciom i dziadkom.
W każdej grupie dzieci wraz z Paniami przygotowały krótkie występy artystyczne, które w formie elektronicznej zostały przesłane do rodziców z prośbą o udostępnienie dziadkom.

Nasi najmłodsi milusińscy z grupy V „Misie” wyrecytowały wiersz „Babciu, dziadku coś Wam dam” oraz zaśpiewały piosenkę „ Babcia i dziadek”

W grupie I „Smerfy” dzieci pięknie wyrecytowały wiersz „Dziadku” oraz wykonały instrumentację do piosenki „Dla babci i dziadka”

Dzieci z grupy II „Duszki” wykonały indywidualne zdjęcia z samodzielnie wykonanymi laurkami oraz nauczyły się piosnki „ Dla babci i dziadka” i wiersza „Życzenia”. Linki do wiersza i piosenki zostały przesłane na poczty rodziców, a zadaniem dzieci było stanąć przed dziadkami, wyrecytować wiersz oraz zaśpiewać piosenkę wręczając laurki.

W grupie III „Gumisie” dzieci zaprezentowały się w wierszach: „W dniu babci i dziadka”, „Święto dziadków” oraz „Babcia z dziadkiem dziś świętują” a także zaśpiewały piosenki „Dziadek i babcia tańczą walczyka”, „Babciu droga babciu” oraz „Wyczaruję dla babuni, namaluję dla dziadziusia”, a także wykonały instrumentację do piosenki „Koncert na 102”.

Dzieci w grupie IV „Tygryski” przedstawiły wiersze: „Dzień babci’, „Dzień dziadka” oraz „Wierszyk dla babci i dziadka”. Pięknie wyśpiewały również „Życzenia dla babci i dziadka” oraz zatańczyły do piosenki „Babciu, dziadku – kocham Was” Na zakończenie zabrzmiało uroczyste „100 lat”.

Najstarsze grupy III „Gumisie” i IV „Tygryski” przygotowały artystyczny koncert Pt.: „Babciu, Dziadku kochamy Was” na który wraz z Panią dyrektor R. Klimowicz, a także Paniami: G. Redźko, A. Franczak, B. Zajączkowską, A. Chudy, E. Pankowską oraz panią J. Chudy zaprosiły Babcie i Dziadków z naszej gminy do Kościoła parafialnego w Dziwnowie. Na niedzielnych mszach świętych 25 stycznia dziadkowie mieli okazję zobaczyć i usłyszeć wzruszające wiersze, oraz okolicznościowe piosenki.
W koncercie nie mogło zabraknąć uroczystego „100 lat”.

Wiersze, piosenki, tańce, laurki, upominki oraz życzenia skierowane do dziadków wzmacniają więzi rodzinne dzieci z dziadkami, kształtują uczucie przywiązania i szacunku do dziadków, wyrabiają uczucia wdzięczności za trud i poświęcenie, zachęcają do robienia niespodzianek bliskim. Wyzwalają aktywność słowną i ruchową.

Przygotowanie uroczystości z dziećmi to wyzwanie, praca i przyjemność, to cud odkrywania drugiej osoby, jej możliwości, talentów i przełamywania barier. Takie przedsięwzięcia wpływają na kształtowanie uczucia przywiązania do najbliższych oraz kształtują nawyk sprawiania radości bliskim poprzez obdarowywanie ich upominkami. Przygotowania do występów  były okazją do budzenia świadomości dzieci na temat własnej roli w rodzinie, odnoszącej się do umiejętności dostrzegania potrzeb poszczególnych członków rodziny oraz doceniania ich wkładu w życie całej rodziny – rodziców, dzieci, a także dziadków.

Koncerty uczą dawania siebie innym i satysfakcji z sukcesu. Mamy nadzieję, że koncert, laurki – niespodzianki przygotowane przez dzieci wraz z personelem przedszkola spełni oczekiwania wszystkich.

Zapraszamy do galerii zdjęć z przygotowań oraz uroczystości online.

Opracowały: Bożena Zajączkowska, Anna Franczak