Święto zmarłych

„Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień.

Ale są też – pełne zadumy i smutku.”

 

Przedszkole to wspaniałe miejsce pełne radości i spotkań, wspólnych zabaw oraz rozmów o tym co dzieje się za oknem. W dniach 26–30 października dzieci w przedszkolnych grupach miały okazję usłyszeć  o zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych. Jest to święto kościelne podczas którego modlimy się do wszystkich świętych, a obchodzimy je 1 listopada. Jest to dzień zadumy nad tajemnicą życia i śmierci. Zwyczajem jest, iż w tym dniu chodzimy na cmentarze, przystrajamy groby zmarłych i modlimy się za ich dusze. W przedszkolu również uczymy się okazywania szacunku osobom, które odeszły. Dzieci na zajęciach usłyszały o byłych pracownikach przedszkola, których nie ma wśród nas. Możemy tylko odwiedzić ich groby i zapalić znicze. Zawsze będą w naszej pamięci śp. Maria Grabowska – Ramowicz, śp. Ewa Bojzan, śp. Henryka Szatanik, śp. Zdzisław Bartniczak, śp. Andrzej Kuczyński, śp. Bogumiła Waleryszak, śp. Władysław Waleryszak.  Każdego roku dzieci wraz z Paniami udawały się na cmentarz z kwiatami i zniczami. Ze względu na panującą sytuację związaną z covid-19, w tym roku nie mogliśmy pójść na cmentarz miejski. Dzieci z grup III i IV wraz z Paniami w ramach zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych oddały szacunek zmarłym zapalając znicze pod pomnikiem poświęconym „Rybakom, którzy oddali życie morzu”, natomiast dzieci z grup młodszych zapaliły znicze pod „Pomnikiem Emigrantów Greckich”.   Wyjścia pod pomniki poprzedzone były rozmowami, w których dzieci wspominały swoich bliskich, którzy odeszli, ale są w ich pamięci i sercach. Takie dni są inne, ale też potrzebne. Rozmowy o tajemnicy życia i śmierci uczą zatrzymania, pobudzają tęsknotę, przywołują wspomnienia i uczą iść dalej w przyszłość.

„Kiedyś na świecie byli tu z nami.

Teraz mieszkają razem z Aniołami”.

 

Opracowały B. Zajączkowska, A. Franczak