Jasełka 2019 w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie

Jasełka organizowane w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie mogą poszczycić się wieloletnią tradycją. Jest to szczególne wydarzenie, które wpływa na jakość działań wychowawczo-dydaktycznych odnoszących się do obszaru edukacyjnego dotyczącego wychowania rodzinnego. Przedstawienie to odgrywa ogromną rolę w krzewieniu tradycji i zwyczajów polskich świąt, uczy kultury współistnienia, pełni funkcję integrującą przedszkole i rodziców oraz społeczność lokalną. Jasełka w 2019 roku odbyły się 17 grudnia. W wydarzeniu uczestniczyli powitani na wstępie Burmistrz Dziwnowa p. Grzegorz Jóźwiak, przewodnicząca Rady Miejskiej w Dziwnowie p. Ewa Trzebińska-Brzezińska wraz z radnymi, ksiądz, dyrektorzy i kierownicy placówek i instytucji, emerytowani pracownicy przedszkola, rodzice i rodziny wychowanków przedszkola oraz przyjaciele Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie. „Miłość, pokój i nadzieja” to przesłanie tegorocznych jasełek, przypominających niezwykłą historię Narodzenia, która ciągle elektryzuje i budzi emocje. Tradycyjną, jednak wywołującą przeżycia fabułę jasełek wzbogaciło wprowadzenie w przedstawienie nawiązujące do zabawy w teatr, którą zaproponowały, i w którą zaangażowały się dzieci. (Nie)zwykła zabawa w jasełka to powtarzające się dzieje boskiego cudu wytwarzające nowe pokłady refleksji nad miłością, pokojem i nadzieją.
Przedstawienie, w którym nie zabrakło Jezusa, Maryi i Józefa, Psa  asterskiego pilnującego Owieczek, Aniołów, Pasterzy, Trzech Króli, Gwiazdek, Mędrca i Diabłów urozmaiciła obecność mieszkańców Dziwnowa – dzieci i ich rodziców przybywających z nietypowymi darami do Jezusa. Rangę wydarzenia odkreślał chór reprezentowany przez dzieci i rodziców. Było z tradycją, rodzinnie i z pragnieniem…
…żeby do domów
prawdziwa miłość przyszła.
Żeby ucichły spory.
Nie było nienawiści.
I sen o szczęściu,
świecie bez wojen,
Żeby się ludziom ziścił.

Jest pokój i nadzieja.
Spełniają się pragnienia.
Jest Boże Narodzenie.
Spełniają się życzenia.”

W jasełkach „Miłość Pokój i Nadzieja”, w których wykorzystano elementy scenariuszy jasełek autorstwa Adama Szafrańca pt. „Tak!, On jest Królem” oraz „Jasełkowa łezka-humoreska” wystąpiły dzieci z grupy IV – „Tygryski” i III – „Gumisie” oraz rodzice. W rolę poszczególnych postaci wcielili się: Zuzanna Gaza jako Maria, Antoni Katarzyński jako Józef, Bruno Słota jako narrator;
Dzieci: Oskar Galczak, Mikołaj Gralewski, Kacper Matelski, Piotr Pawłowski, Miłosz Świerczek i Gabriela Juncewicz; Anioły: Aleksandra Ogrodowicz, Gabriela Juncewicz, Zuzanna Markowska; Gwiazdki: Julia Drzewiecka, Karolina Jankowska, Amande Lewandowska; Diabełki: Stanisław Zajączkowski, Filip Kaniecki; Mędrzec – Aleksander Dublas; Pasterze: Filip Kijek, Tymoteusz Dębski, Piotr Lefik, Franciszek Wilczyński; Owieczki: Jacob Jama, Andrzej Szybutowicz, Amadeusz Socha; Jan Podolski jako Pies Pasterski;
Królowie: Bartosz Hałas jako Herod, Julian Tomczak jako Kacper, Oliwier Fojut jako Melchior, Nikodem Kapica jako Baltazar; Chór: Jagoda Kapica, Natalia Legień, Szymon Kalinowski, Kacper Głowiński, Piotr Bukowski, Leon Szwaja, Bartłomiej Trocha. Wśród rodziców prezentujących się na scenie byli: Angelika Ratajska, Aneta i Patryk Galczkowie, Danuta i Paweł Gralewscy, Joanna Ciszczyk, Barbara Pawłowska, Justyna Świerczek i Bartosz Kowalonek, Katarzyna Ogrodowicz, Justyna Markowska, Aleksandra Solska, Damiana Kijek, Agata Dębska, Wioletta Zięba Przedstawienie przygotowały: Beata Arczyńska, Katarzyna Kołakowska, Bożena Zajączkowska, Agata Lelo-Stogowska, Magdalena Jankowska i Jolanta Chudy, przy współpracy pozostałych pracowników przedszkola. Szczególne podziękowania kierujemy do pań: Bożeny Szudarek, Justyny Hołdyńskiej, Katarzyny Woś, Hanny Oracz, Agnieszki Grymek, Joanny Grabowiec za wykonanie pięknej scenografii.
Dziękujemy również rodzicom za przygotowanie kostiumów oraz ozdób na kiermasz świąteczny. Dopełnieniem jasełkowych refleksji były życzenia od p. dyrektor Renaty Klimowicz „Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim zdrowia, wszelkiej pomyślności, miłości, nadziei i pokoju.
Bądźmy dla siebie dobrzy, bo aniołem trzeba być nie tylko od święta.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!!!”

Opracowała: Katarzyna Kołakowska