Andrzejki w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie

W przedszkolu zabawa – Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy.
Zabawa. Dalej , start!”

„Legenda o św. Andrzeju”
„Zgodnie z przekazami ludowymi św. Andrzej był świadkiem ziemskiej drogi Chrystusa. Uczestniczył w wielu cudach opisywanych w Ewangelii. Od wieków w kraju nad Wisłą wierzono, że właśnie w okolicach dnia Świętego Andrzeja nastaje na ziemi niezwykły czas, czas przybywania „przybyszów znających przyszłość każdego z nas”. Dawno, bardzo dawno temu w przedostatni dzień listopada, a więc w wigilię imienin Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć o swoim przyszłym losie. Stąd właśnie się wzięła tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana jest ona od prastarych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie.” (U. Nadolna, B. Stącel-Winiarska, „Barwy pór roku”, s.67.) Dnia 29 listopada 2019 roku uczestnikami zabawy andrzejkowej były dzieci z grupy III – „Gumisie” i IV – „Tygryski” pod kierunkiem nauczycielek: Agaty Lelo-Stogowskiej, Bożeny Zajączkowskiej, Beaty Arczyńskiej i Katarzyny Kołakowskiej przy współpracy Jolanty Chudy i Magdaleny Jankowskiej. W czar zabawy andrzejkowej wszystkich obecnych wprowadziły słowa zaklęcia oraz taniec integracyjny, który był okazją do doskonalenia poczucia rytmu i umiejętności wokalnych oraz do rozwijania wyobraźni. Udział w zabawach i wróżbach mających wskazać przyszłość wszystkich uczestniczących w zabawie, poprzedziła krótka informacja na temat tradycji andrzejkowej w naszym kraju. Aurę tajemniczości wprowadziły wróżby: „Serce z imionami”, „Wyścig butów”, „Tajemnicze symbole”, „Kim będę w przyszłości”, a zabawowy charakter spotkania podkreśliły kolorowe stroje dzieci nawiązujące do klimatu Andrzejek. Podstawą andrzejkowej zabawy są wróżby z wosku. Z zastygłych form „odczytywano” przyszłość, a próby interpretacji powstałych kształtów były okazją do rozbudzania fantazji
i wyobraźni oraz do kształtowania umiejętności wypowiadania się na forum grupy. Oprawa estetyczna w postaci efektów świetlnych dodała szczególnego charakteru, co sprawiło, że atmosfera była wyjątkowa. Stworzeniu poczucia wspólnoty w grupie sprzyjał dodatkowo wspólny poczęstunek, w którego zorganizowanie zaangażowali się rodzice.
Celem zabawy było integrowanie dzieci poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach, poszerzanie wiadomości dzieci na temat tradycji andrzejkowej w naszym kraju oraz stwarzanie atmosfery tajemniczości, zaciekawienia, radości i zadowolenia ze wspólnych zabaw.

Opracowała: Katarzyna Kołakowska

rbt