Gumisie na wycieczce we Wrzosowie

„Narzędzie ogrodnicze, które służy do przycinania łodyg oraz liści. Co to takiego?” – taką oraz inne zagadki rozwiązywały dzieci na wycieczce… Jeżeli jesteście ciekawi, co było dalej – przeczytajcie o tym.
Realizując projekt edukacyjny „Poznajemy wybrane zawody – szukamy własnej drogi do spełnienia marzeń”, dnia 23 września 2019 roku dzieci z grupy III „Gumisie” pojechały na wycieczkę autokarową do Centrum Ogrodniczego we Wrzosowie. Pan Paweł Gralewski – rodzic naszego wychowanka Mikołaja, przygotował plan wycieczki i zaprosił dzieci wraz z paniami: Bożeną, Agatą i Magdaleną do ogrodu, w którym pracuje. Gospodarz naszej wycieczki opowiedział o swojej ciekawej pracy oraz o atrybutach, które są niezbędne w jego pracy. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają i jak działają narzędzia ogrodnicze: grabie, motyka, szpadel, sekator, kultywator ręczny, widły, itp. Dowiedzieliśmy się także, że rośliny dla lepszego wzrostu oprócz wody potrzebują pożywienia, czyli nawozu, a gdy chorują stosuje się specjalne leki – opryski.
Dzieciom przy zwiedzaniu Centrum Ogrodniczego towarzyszył również pan Edward (dziadek Mikołaja), który z pasją opowiadał o swoim zamiłowaniu do roślin i do pracy, którą przy nich wykonuje. Częstował dzieci wyhodowanymi w szklarni pomidorami i paprykami, pokazał sadzonki bakłażanów oraz zrywał dla nich soczyste i smaczne jabłka (pycha!).
Panie Krysia, Irenka i Zosia pracujące w ogrodzie, pokazały jakie prace należy wykonywać jesienią w ogrodzie oraz zapoznały dzieci ze znajdującymi się w nim roślinami, krzewami i drzewami. Dzieci miały możliwość zobaczenia pięknego ogrodu warzywno – owocowego, na którym rosły truskawki, fasola, buraki, pietruszki, rabarbar, winorośl winogrona oraz krzewy malin. Otrzymaliśmy pozwolenie od gospodarzy na zrywanie i smakowanie owoców (były bardzo smaczne!). Chłopców bardzo zainteresował duży kompostownik ukryty pod drzewami, który jak zapewnił nas gospodarz, stanowi zdrowy nawóz dla roślin.
Pływające w stawie rybki oczarowały dzieci, a panie pływające po wodzie białe lilie. Dzieci otrzymały pokarm i stojąc na drewnianym pomoście karmiły małych mieszkańców stawu. Niektórzy dostrzegli nawet złotą rybkę, więc pomyśleliśmy trzy życzenia (oby się spełniły). Po takich doświadczeniach przeżytych podczas wycieczki w ogrodzie i uzyskanej wiedzy od gospodarzy – pana Michała i Edwarda Gralewskich oraz pań tam pracujących, rozwiązanie przygotowanej krzyżówki z jedenastoma pytaniami nie było trudne. Rozwiązaniem było hasło „OGRODNICTWO”. Na zakończenie dzieci wraz z paniami podziękowały gospodarzom Centrum Ogrodniczego „Wrzosowo” laurkami z życzeniami oraz kwiatkami, a w prezencie otrzymały pięknego kwiata doniczkowego do przedszkola, a także drobne upominki i poczęstunek.
Każde spotkanie w terenie integruje środowisko przedszkolne ze środowiskiem lokalnym i daje możliwość poznania pracy z wybranym zawodem oraz budzi w dzieciach zainteresowania i pasje do decyzji edukacyjno – zawodowych, przygotowując do dorosłego życia. Dziękujemy za to spotkanie i czekamy na kolejne zaproszenia do zakładów pracy innych rodziców, celem przybliżenia wybranych zawodów oraz zjawiska pracy w życiu człowieka.

Opracowały: Agata Lelo, Bożena Zajączkowska