Kino sferyczne w naszym przedszkolu

Dnia 20 września wszystkie przedszkolaki w Polsce obchodzą swoje święto, którym jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz umożliwić dzieciom czerpanie radości z bycia przedszkolakiem.
Dnia 19 września (czwartek) w godzinach porannych w naszej sali widowiskowej ujrzeliśmy tajemniczy namiot w kształcie półkuli. Okazało się, że to kino sferyczne, które stanowiło niespodziankę dla dzieci z wszystkich grup przedszkolnych w związku z Dniem Przedszkolaka, przypadającym na dwudziestego września. Czym jest kino sferyczne? Jest to nowa, nietradycyjna forma kształcenia, dzięki której dzieci znacznie lepiej rozumieją i zapamiętują przekazywaną im wiedzę, poprzez atrakcyjne widoki, niesamowite efekty dźwiękowe i przekonywujące głosy lektorów.
Po wejściu do „magicznego namiotu” dzieci były pod ogromnym wrażeniem, ponieważ oglądanie filmu odbywało się w pozycji leżącej, a film wyświetlany był na całej powierzchni kopuły. Nasze najmłodsze przedszkolaki, czyli Misie i Smerfy z zaciekawieniem obejrzały film pt. „Kosmiczna Przygoda Cocomong’a”, który opowiadał o ciekawskiej i figlarnej małpce, marzącej o przeżyciu niezwykłej przygody. Cocomong interesuje się astronomią oraz podróżami w przestrzeni kosmicznej, jednak zna to zagadnienie tylko z książek i marzy o tym, żeby naprawdę podróżować w kosmosie. Czym mu się udało? Wiedzą to już nasze Misie i Smerfy, które chętnie podzielą się tą informacją. Dzieci z grupy II „Duszki” wybrały się w podróż po oceanie i poznały intrygującą historię zanikającej rafy i jej bohaterów – młodej ryby piły o imieniu Jake oraz paranoidalnej rybki o imieniu Mały. Film pt. „Kaluokahina – zaczarowana rafa” ukazał dzieciom jak bardzo nasze życie może być zależne od tego, co dzieje się dookoła nas. Gumisie wraz ze Stevenem, Teresą, Aleksem oraz psem Ciasteczkiem przeniosły się do wirtualnego pokoju rzeczywistości, który ukazał, co tak naprawdę dzieje się w ciele człowieka. Zobaczyliśmy jak oko jest powiązane z mózgiem, w jaki sposób nasz organizm jest zasilany tlenem, jak pracuje serce, co dzieje się w układzie pokarmowym oraz w jaki sposób do naszego ciała może dostać się wirus – intruz, którego nasi bohaterowie muszą zwalczyć. Natomiast Tygryski dzięki niedźwiedziowi polarnemu Vladimirowi oraz pingwinowi Jamesowi wybrały się w kosmiczną podróż na pokładzie Polaris, by poznawać tajemnice spadających gwiazd. Aby dowiedzieć się więcej o tych niesamowitych zjawiskach główni bohaterowie wraz z dziećmi wyruszyli na księżyc, następnie na pas asteroid oraz do jądra komety.
Przestrzeń kosmiczna, spadające gwiazdy, ciało człowieka, a do tego obracający się obraz spowodowały, że dzieci przyswoiły ogromną ilość informacji, były zachwycone i nie chciały opuszczać kina.
Pragniemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców za sfinansowanie seansów filmowych dla wszystkich grup przedszkolnych oraz Pani Agacie Dębskiej, która była pomysłodawczynią przyjazdu kina sferycznego do naszego przedszkola.

Opracowała: Agata Lelo