„Gumisie” na warsztatach w Chlebowym Domu w Marianowie

„Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat.”
Janusz Korczak

W Wigilię Międzynarodowego Dnia Dziecka – 31 maja dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie z grupy III „Gumisie” wraz z rodzicami i opiekunami (Bożeną Zajączkowską, Agatą Lelo, Jolantą Chudy) byli uczestnikami autokarowej wycieczki do Chlebowego Domu w Marianowie.
Tematem wycieczki było pieczenie różnych wyrobów piekarniczo – ciastkarskich z przygotowanych wcześniej ciast, zabawy muzyczno – ruchowe dzieci z rodzicami oraz poczęstunek z wcześniej przygotowanych wypieków. W autobusie rodzice i dzieci wspólnie z paniami ustalili, jakie zadania czekają na uczestników wycieczki. Wszyscy otrzymują niespodzianki, jeżeli zdobędą określoną liczbę punktów za aktywny udział w warsztatach i zabawach. Na uczestników wycieczki czekały następujące zadania: aktywny udział w warsztatach – wyrabianie podpłomyków, drożdżówek, chleba, kruchych ciastek; rozwiązywanie zagadek z zakresu produktów spożywczych oraz zawodów związanych z tematyką spotkania; zaśpiewanie piosenki, powiedzenie wierszyka lub ułożenie rymowanki; aktywny udział w zabawach muzyczno – ruchowych; wspólne tańce i śpiewy przy muzyce. Wszyscy uczestnicy zabawy zdobyli określoną liczbę punktów i otrzymali niespodzianki, które ukryte były w pudełkach. Każde dziecko losowało pudełko, a potem odkrywało, co się w nim znajduje. Zabawy zintegrowały dzieci i rodziców. Było dużo śmiechu, radości i dobrej zabawy.
Rodzice wraz z dziećmi wzięli udział w przejażdżce pojazdem wycieczkowo – spacerowym po Marianowie. Mogli dowiedzieć się, że w tutejszym klasztorze przebywała Sydonia von Borck. Była postacią kontrowersyjną, skrzywdzoną przez rodzinę, która pozbawiła ją prawa do majątku. Została posądzona o czary i rzucenie klątwy na ród Gryfitów. Po procesie została skazana na ścięcie, a potem spalona na stosie.
Na zakończenie wspólnych tańców i piosenek, gospodarze – Państwo Monika i Marek Tulikowscy otrzymali od dzieci podziękowania za organizację interesujących warsztatów w Chlebowym Domu w Marianowie. Warsztaty wszystkim się podobały. Wszyscy dobrze się bawili. Pogoda dopisała – świeciło słońce. W drodze powrotnej wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Dziwnowa.
Spotkania tego typu integrują rodzinę oraz wzmacniają więzi rodzinne. Dziękujemy rodzicom, że w tym dniu byli ze swoimi pociechami.

Opracowała: Agata Lelo