Międzynarodowy Dzień Dziecka w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie

Międzynarodowy Dzień Dziecka związany jest ze Światową Konferencją na Rzecz Dobra Dzieci, która miała miejsce w Genewie w 1925 roku. Inicjatorem święta była organizacja The International Union for Protection of Childhood, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie.
W 1954 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Powszechny Dzień Dziecka obchodzony 20 listopada każdego roku w rocznicę ustanowienia Deklaracji Praw Dziecka,
aby zachęcić wszystkie kraje świata do jego celebrowania poprzez inicjację specjalnych akcji na rzecz dobra dzieci.
Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach świata, ale w różne dni.
W Brazylii np. Dzień Dziecka obchodzony jest 12 października, w Australii w pierwszą sobotę lipca każdego roku. W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca począwszy od 1952 roku, czyli dwa lata wcześniej, niż ustanowiła to Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Niezależnie od daty, Dzień Dziecka jest okazją do organizowania specjalnych akcji, koncertów, zabaw oraz wycieczek.
W Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” obchody związane z Dniem Dziecka rozpoczęły się 31 maja 2019 roku.
W tym dniu dzieci z grupy I – „Smerfy” były gośćmi w Lodziarni „Kaprys” u p. ArturaTomczaka. Celem wizyty był lodowy poczęstunek zorganizowany specjalnie dlaprzedszkolaków. Kolejną niespodzianką, która miała miejsce 3 czerwca był pobytw Nadmorskim Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie i związane z tym atrakcje: miniatury latarni morskich z polskiego wybrzeża, repliki lokomotyw, parowozów i wagonów kolejowych
oraz rozmaite obiekty infrastruktury kolejowej: mosty, semafory, zwrotnice, a nawet miniaturowe dworce.
Wydarzeniem uświetniającym Dzień Dziecka w grupie II – „Duszki” w dniu 31 maja, była wizyta u p. Karoliny i Kacpra Tomczaków w „Pizza Cafe Dziwna” i poczęstunek w postaci mini pizz dla każdego, w przygotowaniu których przedszkolaki aktywnie uczestniczyły.
Niespodzianką związaną z Dniem Dziecka dla dzieci z grupy IV – „Tygryski” była wycieczka do Międzyzdrojów wraz z chętnymi rodzicami, zorganizowana również 31 maja. Pobyt w Gabinecie figur woskowych poprzedziła wizyta w Kinie „EVA” na filmie animowanym pt. „Kraina Cudów” – „opowieści o tym, jak ważna jest w naszym życiu rodzina i przyjaciele, jak wiele zależy od ich wsparcia, od ich miłości. – To może być rodzina, w której się urodziliśmy, ale także rodzina, której częścią się staliśmy, bo kogoś kochamy. … „Kraina cudów” to także film o roli wyobraźni w naszym życiu.
O jej pozytywnym, konstruktywnym wpływie na życie – nie tylko dziecka.
To dzięki niej możemy zobaczyć piękno, szczęście, ale także nadzieję…”
(https://tylkohity.pl/filmy/kraina-cudw-264).
Wszystko to, czego możemy życzyć Dzieciom z okazji ich święta.

Opracowała: Katarzyna Kołakowska