Warsztaty ,, Świat kolorów”

„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać,
a zrozumiem!”
Konfucjusz

Dziecko od urodzenia jest odkrywcą i badaczem. Uczy się poprzez działanie, zbierając w ten sposób doświadczenia. Aktywność poznawcza jest czymś naturalnym, dlatego dla dzieci w wieku przedszkolnym przeprowadzane doświadczenia i eksperymenty są bardzo ważne, a także korzystnie wpływają na ich rozwój.
Dnia 30 maja w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” z okazji Naukowego Dnia Dziecka dla grup II „Duszki”, III „Gumisie” i IV „Tygryski” zostały przeprowadzone warsztaty z panem Rafałem Łęckim pod nazwą „Świat kolorów”.
Na zajęciach za pomocą drewnianych bączków przekonaliśmy się, czy i jak można pomieszać ze sobą kolory podstawowe (niebieski, czerwony i żółty) oraz co z tego wychodzi. Uwierzcie nam na słowo, że z tych trzech kolorów moglibyśmy stworzyć niezwykle bogatą paletę barw. Razem z panem Rafałem sprawdziliśmy, dlaczego czasami kupiona w sklepie zabawka, po przyniesieniu do domu wydaje się znacznie miej atrakcyjna, niż na wystawie sklepowej (zdradzamy, że chodzi kolor padającego na nią światła!). Sprawdziliśmy również czy można ukryć rysunek lub wiadomość tak, aby można je było odczytać wyłącznie za pomocą światła w odpowiednim kolorze.
Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości oraz w interesujący sposób wprowadziły w naukowy świat znajdujący się dookoła nas.

Opracowała: Agata Lelo