Powitanie Wiosny

„Nieśmiało spod śniegu wygląda przebiśnieg,
więc zima do wiosny pisze w swym liście.”
A. Bayer

Wierszem „List do wiosny” w wykonaniu Jagody Szmigiel rozpoczęło się uroczyste pożegnanie zimy. Na salę widowiskową Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie dnia 21 marca przybyły wszystkie dzieci, aby powitać wiosnę. Dyrektor przedszkola Renata Klimowicz była przebrana za Wiosnę, a dzieci reprezentowały różne zwiastuny wiosny: krokusy, tulipany, przebiśniegi, zielone pąki i trawkę. Prowadzące uroczystość Beata Arczyńska i Bożena Zajączkowska oraz laureaci konkursu recytatorskiego „Wiosna w wierszach polskich poetów”, zaprosili wszystkich do dobrej zabawy oraz wysłuchania poezji polskich poetów.
Wiemy, że pierwiosnek zimna się nie boi i o tym w wierszu „Pierwiosnek” opowiedziała Izabela Wieczorek. Maciej Niedworok oraz Bartosz Hałas zaprosili do wysłuchania wierszy „Wiosna tuż, tuż”, „Słonko coraz wyżej”. Pożegnaliśmy Marzannę – symbol zimy, boginię zła i śmierci, słomianego chochoła. Pani Wiosna schowała ją do kąta, a wszystkie dzieci z radością zaśpiewały piosenkę „Maszeruje wiosna”.
Zosia Wesołowska, Nina Źródlewska, Liza Tanadzhy wyrecytowały wiersze o wiosennych kwiatach. Pani Beata zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy muzyczno – ruchowej „Wiosenny berek”. Wiersz Jana Brzechwy „Przyjście wiosny” przedstawiła wszystkim Martyna Janik. O wiosennych czarodziejach i o tym, czym pachnie wiosna w swoich wierszach opowiedziały Julia Drzewiecka, Zofia Polecka, Hanna Hołdyńska oraz Zuzanna Gaza.
„W marcu jest jak w garncu, taki pogodowy sos” – w marcu raz pada deszcz, śnieg czy grad. O tym zaśpiewały wszystkie dzieci w piosence „Żartowniś marzec”. Natomiast o tym, że wiosna ma sukienkę całą w kwiaty powiedziała Lena Bednarczyk, Kacper Matelski o pierwszym motylku, Hanna Gorzejewska i Aurelia Mazurek, że już przybyła wiosna miła. Recytacje wspaniałych wierszy przerwała zabawa muzyczno – ruchowa „Bocian i żaby”.
Julian Tomczak zaprosił do wysłuchania wiersza „Tęcza”. Jakub Łasz opowiedział o porządkach, jakie czyni „Pani Wiosna”. Antoni Migała zaprezentował wiersz o wietrzyku wiosennym i jabłoni, a Bruno Słota i Antoni Katarzyński powiedzieli wiersze pod tytułem „W marcu” oraz „Wiosna i jeż”.
Wszyscy uczestnicy uroczystości z niecierpliwością oczekiwali na wyniki konkursu recytatorskiego „Wiosna w wierszach polskich poetów”. Komisja Konkursowa pod przewodnictwem dyrektor Renaty Klimowicz uwzględniając następujące kryteria:
– stopień opanowania pamięciowego tekstu;
– ekspresję w interpretacji tekstu;
– ogólny wyraz artystyczny (naturalność wypowiedzi, rekwizyty),
wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Grupa wiekowa 3- latki:
• I miejsce: Zofia Polecka
Grupa wiekowa 4- latki:
• I miejsce: Igor Zawadzki,
• II miejsce: Szymon Berenda, Antoni Migała,
• III miejsce: Kacper Chalcarz,
• Wyróżnienia: Zofia Wesołowska, Hanna Hołdyńska, Hanna Gorzejewska, Aurelia Mazurek.
Grupa wiekowa 5- latki:
• I miejsce: Julian Tomczak,
• II miejsce: Antoni Katarzyński, Bruno Słota,
• III miejsce: Liza Tanadzhy,
• Wyróżnienia: Julia Drzewiecka, Kacper Matelski, Bartosz Hałas, Zuzanna Gaza.
Grupa wiekowa 6- latki:
• I miejsce: Izabela Wieczorek, Lena Bednarczyk,
• II miejsce: Nina Źródlewska,
• III miejsce: Martyna Janik, Jakub Łasz,
• Wyróżnienia: Maciej Niedworok, Jagoda Szmigiel, Borys Stanisławowski.
Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami, które przygotowała Izabela Łyjak (dziękujemy) oraz nagrodami, które ufundowała Rada Rodziców (dziękujemy). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkiego lizaka.
Powitanie wiosny w naszym przedszkolu było okazją do przygotowania dzieci do twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym, promowania dzieci uzdolnionych, kształtowania kulturalnego i twórczego współzawodnictwa, umiejętności prezentowania się przed publicznością, a także popularyzacji poezji polskiej dla dzieci. Założone cele zostały osiągnięte, dzieci dobrze się bawiły, doświadczyły moc wrażeń.
Wszyscy zostali zaproszeni na wiosenny spacer w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Utwór A. Vivaldiego otworzył oraz zamknął uroczystość (nad całością muzyczną czuwała Agata Lelo).
Byliśmy, znaleźliśmy, dobrze się bawiliśmy!

Opracowały: Bożena Zajączkowska, Agata Lelo