Gumisie w bibliotece

„Kiedy jest mi smutno zawsze rozweselą,
o różnych przygodach mówią nam.
Poznać byśmy chcieli całą bibliotekę.
O moje książeczki zawsze dbam.”

W związku z realizowanym tematem tygodniowym „Świat w książkach zapisany”, dzieci z grupy „Gumisie” wraz z paniami Agatą i Jolą, w poniedziałkowe popołudnie wybrały się na zajęcia biblioteczne dotyczące skarbnicy wiedzy, czyli biblioteki. Na wejściu dzieci powitane zostały przez starszego bibliotekarza – Iwonę Bzdyrę oraz młodszego bibliotekarza – Agnieszkę Stachurską. Gumisie dowiedziały się, że nasza Biblioteka w Dziwnowie nosi imię Elżbiety Zakrzewskiej, długoletniej bibliotekarki oraz dyrektora i utworzona została w tym samym roku, co nasze przedszkole (ma już 71 lat!). Pani Iwonka powiedziała nam, że w Gminie Dziwnów działają aż trzy Biblioteki: w Dziwnowie, w Dziwnówku oraz w Międzywodziu.
Każdy Gumiś już wie, że w naszej bibliotece znajduje się: Oddział dla Dzieci, Oddział dla Dorosłych, Czytelnia i Wypożyczalnia. Każde dziecko, które chce zostać czytelnikiem, powinno przyjść z rodzicem lub opiekunem do biblioteki i założyć specjalną kartę (trzeba podać swoje imię i nazwisko, adres, a nawet zawód). Wtedy możemy wypożyczyć jednorazowo 5 książek na okres jednego miesiąca. Dzieci zdziwił fakt, że mogą założyć kartę czytelnika w wielu bibliotekach, mieszczących się w innych miejscowościach (Szczecin, Kraków, Warszawa, itd.). Ogromną radość wśród dzieci wzbudził taniec z książką do piosenki „Uśmiech dziecka – twoja biblioteka”.
Z wielkim zaciekawieniem obejrzeliśmy bajkę pod tytułem „Świnka Peppa w bibliotece” oraz prezentację multimedialną przedstawiającą biblioteki w Polsce. Dzieci dowiedziały się kim jest czytelnik, co to jest czytelnia, wypożyczalnia i jak powinno się zachowywać w bibliotece. O tym, że jesteśmy świetnymi czytelnikami świadczy fakt, iż bez żadnych trudności rozwiązywaliśmy zagadki związane z tytułami bajek i wierszy dla dzieci. Konkurencja noszenia książki na głowie sprawiła dzieciom wiele radości jak i trudności, a podawanie książki dołem do przodu i do tyłu wprowadziła nutkę rywalizacji między drużynami.
W podziękowaniu za interesujące zajęcia i ciepłe przyjęcie, Gumisie zaśpiewały Pani Iwonie i Agnieszce piosenkę pod tytułem „Książeczki, bajeczki”, za co dostały ogromne oklaski oraz prezent – zakładkę do książki. Machając Panią na pożegnanie obiecaliśmy, że niedługo znowu odwiedzimy naszą bibliotekę i z dobrym humorem oraz słoneczną pogodą wyruszyliśmy do przedszkola.

Opracowały:Agata Lelo, Bożena Zajączkowska