Jasełka 2018

„Zanim stąd odejdę, proszę Was… abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się,
i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni,
z których wyrastamy. Proszę Was.

Jan Paweł II

Jasełka organizowane w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie mogą poszczycić się wieloletnią tradycją. Jest to szczególne wydarzenie, które wpływa na jakość działań wychowawczo-dydaktycznych odnoszących się do obszaru edukacyjnego dotyczącego wychowania rodzinnego. Jasełka odgrywają ogromną rolę w krzewieniu tradycji i zwyczajów polskich świąt, uczą kultury współistnienia, pełniąc funkcję integrującą przedszkole i społeczność lokalną. Jasełka w 2018 roku odbyły się 18 grudnia. W wydarzeniu uczestniczyli powitani na wstępie zastępca burmistrza Dziwnowa p. Łukasz Dzioch, przewodnicząca Rady Miejskiej
w Dziwnowie p. Ewa Trzebińska wraz z radnymi, sekretarz Gminy Dziwnów p. Iwona Szulc, dyrektorzy i kierownicy jednostek podległych Urzędowi Miejskiemu, proboszczowie – ks. Andrzej Miś i ks. Paweł Wójcik, emerytowani pracownicy przedszkola, sołtysi oraz rodzice i rodziny wychowanków Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie.
„Bożonarodzeniowe Misterium z Janem Pawłem II” to przedstawienie ukazujące wydarzenia, rozgrywające się przeszło dwa tysiące lat temu, zaprezentowane w nieco innej formie. W przedstawieniu, nie zabrakło małego Jezusa, Maryi i Józefa, Aniołów, pasterzy, Trzech Króli, prekursora Jasełek – św. Franciszka, Archanioła Gabriela, anielskiego chóru oraz dzieci, które przyszły do małego Jezusa z koncertem. Przez wydarzenia obrazujące narodziny Jezusa poprowadziły obecnych, treści zawarte w kolędach i pastorałkach.
Szczególny charakter przedstawienia podkreślił występ historycznych władców Polski: Mieszka I, Władysława Jagiełły oraz Jana III Sobieskiego, którzy przyszli z prośbami i darami do Jezusa.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przywołano pamięć największego wśród Polaków – papieża Jana Pawła II, którego myśli zostały wplecione w Misterium Bożego Narodzenia, a jego duchowe przesłanie kierowała do widzów dyrektor przedszkola Renata Klimowicz, która Jasełka 2018 zakończyła słowami:

„Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.”

Artystycznych i duchowych wrażeń dostarczyła obecnym gra aktorska głównych bohaterów widowiska misteryjnego – dzieci sześcioletnich z grupy III – „Gumisie” oraz grupy IV – „Tygryski” przygotowanych pod kierunkiem Bożeny Zajączkowskiej, Agaty Lelo, Magdaleny Sowy, Katarzyny Kołakowskiej przy współpracy Jolanty Chudy i Magdaleny Podolskiej.
Anielski chór prezentowały dzieci pięcioletnie z grupy II – „Duszki” oraz dzieci z grupy „Gumisie” i „Tygryski” przygotowane pod kierunkiem Beaty Arczyńskiej przy współpracy Magdaleny Jankowskiej i Oli Galackiej.
Specjalny koncert dla Pana Jezusa przygotowały dzieci trzy i czteroletnie z grupy I – „Smerfy” pod kierunkiem Grażyny Redźko przy współpracy Elżbiety Pankowskiej i Anny Franczak. Przedstawienie, w którym wykorzystano fragmenty Pisma Świętego, twórczość Adama Szafrańca oraz przygodnie zebrane teksty przygotowały: Bożena Zajączkowska i Agata Lelo.
Dekorację pod kierunkiem Moniki Strzałkowskiej wykonali: Renata Markowska, Marta Stanisławowska, Anna Chalcarz, Ewelina Sabat, Sławomir Czubak, Zenon Nowak, Piotr Bałachowski przy współpracy Izabeli Łyjak.
Wspólne zaśpiewanie kolędy pt. „Dzisiaj w Betlejem” poprzedziły podziękowania skierowane do dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Kultury w Dziwnowie – p. Macieja Atrasa oraz wszystkich pracowników za okazaną pomoc. Podziękowano również wszystkim rodzicom za wszelką pomoc i współpracę, obecność oraz wsparcie.

Opracowały: Bożena Zajączkowska, Agata Lelo, Katarzyna Kołakowska