Obchody Niepodległości

„Mówię o Tobie dobrze,

śpiewam o Tobie głośno,

myślę zawsze pięknie

moja najdroższa Polsko.”

 

 

Dnia 11 listopada o godzinie 12.00 dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie wraz z rodzicami, personelem przedszkola oraz  z wiernymi obecnymi w Kościele Parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca w Dziwnowie, hymnem Polski rozpoczęli uroczystą mszę za Ojczyznę. Uroczysty koncert wierszy i pieśni patriotycznych, który odbył się z czasie mszy był wspaniałym patriotycznym prezentem dla naszej umiłowanej Ojczyzny.

W programie dzieci zaprezentowały: instrumentację do piosenki pt. „Pierwsza Kadrowa” połączoną ze śpiewem, pieśń patriotyczną „Aby ktoś mógł żyć”, wyrecytowały wiersz „11 listopada”, następnie zaśpiewały piosenkę pt. „Moja Ojczyzna”, pieśń patriotyczną „Sto dwadzieścia trzy”, piosenkę „To co ważne blisko masz”, pieśń „Mówię o Tobie dobrze” oraz piosenkę „Rodzinny kraj”.

Koncert „Dla Niepodległej” był prawdziwą, pełną zadumy i refleksji lekcją patriotyzmu, który wycisnął łzy wielu oraz wzbudził uczucia patriotyczne, które ukryte w sercu ożyły.

Ksiądz proboszcz Andrzej Miś dziękując dyrektor Renacie Klimowicz oraz personelowi przedszkola podkreślił, że patriotyczna postawa dorosłych wzbudza uczucia i kształtuje świadomość narodową dzieci. Dzieci za swój występ otrzymały błogosławieństwo, oklaski oraz słodkości, a rodzice uśmiech i podziękowania od swoich pociech za poświęcony czas.

Kadra pedagogiczna i personel przedszkola, którzy przygotowali koncert mogą być szczęśliwi i dumni, że ich praca wydała takie owoce, jakim był występ „Dla Niepodległej”. Podkreśliła to uczestnicząca w występie wieloletnia nauczycielka wychowania przedszkolnego i współautorka programów edukacyjnych z zakresu wczesnej edukacji dziecka – Ewa Zielińska.

Uroczystości patriotyczne z okazji 100- lecia odzyskania Niepodległości to nie tylko koncert 11 listopada. Elementem rozpoczynającym obchody był koncert „Piękna nasza Polska cała” z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który odbył się 14 października w naszym przedszkolu w sali widowiskowej, w obecności burmistrza Gminy Dziwnów Grzegorza Jóźwiaka oraz innych zaproszonych gości z poszczególnych instytucji. Dzieci śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze, mówiąc m.in.:

 

„Całym mym sercem, duszą niewinną

Kocham tę świętą ziemię rodzinną,

Na której moja kołysanka stała,

I której dawna karmi mnie chwała.”

 

Dnia 26 października w Szkole Podstawowej im. 5- go Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Dziwnowie, dzieci z grupy III „Gumisie” wzięły udział w uroczystym apelu, na którym wystąpiły z koncertem patriotycznym przygotowanym pod kierunkiem Bożeny Zajączkowskiej, Agaty Lelo przy współpracy Jolanty Chudy. Miały też okazję uczestniczenia w zabawach przygotowanych przez harcerzy ze Szkoły Podstawowej.

We wszystkich grupach wiekowych w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie w dniach 05 – 09.11 odbyły się zajęcia tematyczne związane z naszą Ojczyną – Polską. Dzieci słuchały pieśni patriotycznych, legend, wierszy i opowiadań. Wykonały również wiele prac plastycznych związanych z symbolami narodowymi oraz znanymi Wielkimi Polakami. Dzieci z grupy III „Gumisie” wzięły udział w konkursie plastycznym „Kartka dla Niepodległej”, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Sportu i Kultury w Dziwnowie. Za swoje prace otrzymały III miejsce i nagrody, które sprawiły im wielką radość. W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową im. 5- go Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Dziwnowie, dzieci z naszego przedszkola zostały zaproszone do wspólnych obchodów „Dla Niepodległej”. Dnia 9 listopada o godzinie 9.00 wzięły udział w uroczystym apelu, który odbył się w hali sportowo – widowiskowej. Występy artystyczne, w których udział wzięły dzieci z grup III „Gumisie” i IV „Tygrysy” przygotowane przez Magdalenę Sowę, Katarzynę Kołakowską, Bożenę Zajączkowską i Agatę Lelo przy współpracy Magdaleny Podolskiej i Jolanty Chudy to kolejna okazja do kształtowania postaw patriotycznych i wrażliwości artystycznej naszych wychowanków.

Po występie dzieci z wiatraczkami w kolorach biało – czerwonych wzięły udział w przemarszu ulicami Dziwnowa, następnie w grach terenowych oraz grach i zabawach naszych ojców i dziadków. Przedszkolaki mogły się przekonać, że najsmaczniejsza kiełbasa jest pieczona na ognisku rozpalonym przy szkole. O godzinie 11.11 wszyscy uczestnicy pikniku odśpiewali hymn Polski.

Sobota 10 listopada to kolejny dzień wydarzeń „Dla Niepodległej” organizowany w Gminie Dziwnów. To kolejna lekcja historii uświetniająca 100- lecie odzyskania Niepodległości Polski. O godzinie 12.00 wspólne odśpiewanie hymnu w Kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Dziwnowie, msza święta za Ojczyznę, a następnie przemarsz z orkiestrą wojskową Marynarki Wojennej ze Świnoujścia pod pomnik. Dyrektor przedszkola Renata Klimowicz wraz z pracownikami przedszkola – Bożeną Zajączkowską i Anitą Chudy złożyły kwiaty pod Pomnikiem Zwycięstwa w Dziwnowie.

Kontynuacja uroczystości odbyła się w hali sportowo – widowiskowej, na której dzieci oraz dorośli bawili się wyśmienicie. Najsmaczniejsze ciasto można było nabyć przy stoisku zorganizowanym przez rodziców naszego przedszkola. „Jedliśmy – smakowało – dziękujemy!” wszystkim Rodzicom za włączenie się i przygotowanie wspaniałych słodkości. Wszelkie działania wspierające całościowy rozwój dziecka, które realizuje przedszkole nie byłyby możliwe gdyby nie aktywne wsparcie Rodziców.

Drodzy i kochani Rodzice dziękujemy za zaufanie, za Waszą postawę i pomoc.

Opracowały: Bożena Zajączkowska, Agata Lelo