Wycieczka Smerfów do kościoła garnizonowego

W grupie Smerfów poznawania zawodów rodziców ciąg dalszy. Przy okazji praktyczna lekcja instrumentoznawstwa połączona z pysznym spacerem i wizytą na placu zabaw na Dziwnej.
20 lutego 2018 o godzinie 9:15 grupa Smerfów z Publicznego Przedszkola Promyk Słońca w Dziwnowie wyruszyła wraz z Paniami Beatą Arczyńską i Olą Galacką oraz mamą Piotrusia Panią Anną Aleksandrowską-Lefik do kościoła garnizonowego pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Dziwnowie – pierwszego kościoła na Wyspie Wolin od strony wschodniej, aby tam obejrzeć organy, na których od kilku lat gra właśnie mama Piotrusia. Dzieci bardzo szybko i sprawnie dotarły do kościoła, gdzie powitał je ks. kmdr. ppor. Paweł Wójcik, proboszcz tutejszej parafii.
W kościele dzieci z zaciekawieniem obejrzały organy i dowiedziały się jak działa ten instrument. Mimo, że dziwnowska parafia garnizonowa ma obecnie organy elektryczne, nie piszczałkowe, było na co popatrzeć, gdyż instrument ten posiada dwa manuały, żaluzję i całkiem spory zasób rejestrów łącznie z głosami solowymi i dodatkowymi funkcjami jak vibrato czy pogłos, czego nie mają piszczałkowe organy dekanatu Kamień Pomorski, oczywiście poza słynnymi organami katedralnymi. Dzieci dowiedziały się co to są registry, do czego służy i jak działa żaluzja w organach, a także co to jest i jak brzmi tremolo oraz czym różni się pedał w organach od tego rowerowego ;-). Pani Ania zaprezentowała dzieciom różne barwy dźwięku, jakie można uzyskać włączając poszczególne registry na obu manuałach, przywiozła też ze sobą prawdziwe piszczałki organowe z organów w Dziwnówku, aby zaprezentować ich budowę i brzmienie. Dzieci z niemałym zaciekawieniem obejrzały i wysłuchały brzmienia piszczałek metalowych języczkowych i labialnych krytej i otwartych, a także brały do rąk model piszczałki metalowej służący do dekoracji organów od strony zewnętrznej.
W czasie spotkania dzieci wykazały się dużą wiedzą muzyczną, szczególnie z zakresu instrumentoznawstwa, a także z nauki o muzyce; same oceniały wysokość granych dźwięków, opowiadały o znanych im instrumentach muzycznych, o zasadach ich działania i porównywały je z organami. Zadawały też wiele pytań.
Na koniec okazało się, że dzieci doskonale wiedzą też jak nazywa się muzyk grający na organach (organista), a jak budowniczy organów (organmistrz).
Współpraca z grupą tak mądrych, ciekawych świata, a zarazem grzecznych dzieci to prawdziwa przyjemność. Wielkie podziękowania za życzliwą pomoc w realizacji tego zadania składamy księżom: Zbigniewowi Niemasikowi oraz kmdr. ppor. Pawłowi Wójcikowi.

Opracowała: Anna Aleksandrowska-Lefik

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”367″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”140″ thumbnail_height=”95″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”60″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]