Cykl zajęć kulinarnych w Smerfach pt. ,,Jestem samodzielny w kuchni”

„Bo gotować dobra rzecz,
zdrowo no i smacznie,
każdy z nas też chciałby być
kuchareczką właśnie.”

Zajęcia kulinarne to typ zajęć bardzo lubianych przez dzieci w wieku przedszkolnym. Mają one na celu stwarzanie dziecku możliwości do działania kulinarnego, do czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz umożliwiają zdobywanie nowych doświadczeń za pomocą zmysłu zapachu, smaku i dotyku. Podczas tego typu zajęć dzieci samodzielnie wykonują różne czynności kuchenne, które sprawiają im wiele radości, np.: mieszają, kroją, wykrawają, wałkują, smarują. Pamiętają także o dbaniu o estetykę i higienę swojego miejsca pracy.
W dniach 05.02 – 09.02 dzieci z grupy I „Smerfy realizowały cykl zajęć kulinarnych pod nazwą „Jestem samodzielny w kuchni”. Swoją kulinarną zabawę rozpoczęliśmy w poniedziałek od przygotowania pierwszej warstwy „tęczowej” galaretki. We wtorek wzięliśmy udział w zabawie dydaktycznej „Podwieczorek dla lalek”, w której uczyliśmy się zasad nakrywania do stołu i rozmawialiśmy na temat kulturalnego zachowania się przy stole. Tego dnia nie zapomnieliśmy o naszej galaretce, więc przygotowaliśmy i wylaliśmy do blaszek kolejne dwie warstwy pięknie pachnących galaretek.
Następnego dnia po zjedzonym śniadaniu, ubraliśmy się w fartuszki i wybraliśmy się do przedszkolnej kuchni, w której czekały na nas panie kucharki – Krystyna Mazurek i Anna Boroń. Na początku naszej wycieczki panie zapoznały nas z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w kuchni, po czym rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pani Ania i Krysia pokazały nam wyposażenie przedszkolnej kuchni – zlewy, garnki, piec, kuchenkę, wagę, krajalnicę, obieraczkę do ziemniaków, a nawet WILKA! Jest to maszyna rozdrabniająca na przykład warzywa – to dzięki niej jemy pyszne surówki w przedszkolu. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że wszystkie sprzęty będące w przedszkolnej kuchni są o wiele większe niż te, które mamy w domach. Na zakończenie naszej wizyty wręczyliśmy paniom laurkę i obiecaliśmy, że zjemy ze smakiem przygotowany przez nie obiad. W tym dniu również przygotowaliśmy ostatnie warstwy do naszej „tęczowej” galaretki.
Kolejnego dnia z okazji Tłustego Czwartku zaprosiliśmy do naszej smerfowej sali panią dyrektor Renatę Klimowicz oraz naszych rodziców na wspólne pieczenie oponek. Przygotowania rozpoczęliśmy od ubrania fartuszków i czapek kucharskich, nie zapominając oczywiście o umyciu rąk. Pani Beatka podzieliła dzieci i rodziców na cztery zespoły. Zadaniem każdego zespołu było rozwałkowanie ciasta i wykrawanie okrągłych placków z dziurką. Gotowe do pieczenia oponki, pani Ania zawiozła do przedszkolnej kuchni. W oczekiwaniu na słodkości, pani Beatka zaprosiła dzieci i rodziców do wspólnej zabawy przy muzyce pt. „Ciasto”. Następnie przedstawiła informacje i ciekawostki na temat Tłustego Czwartku. Bardzo ciekawym zadaniem dla Smerfów było uczenie rodziców wiersza Tadeusza Śliwiaka pod tytułem „Pączek”. Rodzice wykazując się dobrą pamięcią, bez problemu wyrecytowali cały wiersz. Nagrodą za poświęcony czas oraz wysiłek było wspólne przyjęcie, na którym skosztować można było pieczonych oponek i tęczowej galaretki. Wszystko smakowało wyśmienicie!
W piątek na zakończenie naszych kulinarnych zmagań przyrządziliśmy sałatkę jarzynową. Każdy dostał deskę oraz nożyk i przystąpiliśmy do krojenia. Smerfy samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę, przestrzegając zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem. Na koniec mali kucharze dokładnie wymieszali wszystkie składniki, aby się ze sobą połączyły. Sałatka była bardzo smaczna. Mogli przekonać się o tym nie tylko jej wykonawcy, ale także pracownicy przedszkola, którzy zostali nią poczęstowani.
Udział w tygodniowym cyklu zajęć pozwolił dzieciom na rozwinięcie zainteresowań kulinarnych, a wspólne przygotowywanie posiłków było okazją do wzmocnienia współpracy i współdziałania między dziećmi w grupie.

Opracowały: Agata Lelo, Beata Arczyńska

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”364″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”140″ thumbnail_height=”95″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”60″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]